TVP szczypie Żuka

Wpis, jaki pojawił się na profilu facebookowym TVP3 Lublin wywołał istną burzę.

Istną burzę wywołał wpis, jaki pojawił się na profilu facebookowym TVP 3 Lublin. Telewizja zarzuciła prezydentowi Lublina, że w czasie epidemii koronawirusa czyta książki, zamiast przekazać pieniądze szpitalom. Krzysztof Żuk odpiera zarzuty, a internauci są w tej sprawie podzieleni. Najwyraźniej jednak wpis przyniósł zamierzony efekt, bo niedługo później … prezydent zapowiedział, że miasto przekaże dla szpitali milion złotych.


– Powiat świdnicki przekazuje w dniach walki z pandemią koronawirusa 300 tys. na wsparcie szpitala, podobnie miasto Świdnik przekazuje 350 tys. na ten sam cel, a prezydent Lublina czyta książki – można i tak… – taki wpis pojawił się na facebookowym profilu TVP Lublin. Chodziło o zdjęcie, jakie Krzysztof Żuk opublikował na swoim facebookowym profilu. Widać na nim, jak prezydent, wspierając akcję #zostańwdomu, czyta książkę Normana Daviesa, historyka, honorowego obywatela Lublina. Fotografię opatrzył podpisem „polecam na ten czas”.

Wpis, jaki pojawił się na profilu facebookowym TVP3 Lublin, wywołał istną burzę. Odniósł się do niego sam prezydent, który zapewnił, że w czasie epidemii koronawirusa nie jest bezczynny. – Od początku kryzysu związanego z zagrożeniem koronawirusem miasto dba o bezpieczeństwo mieszkańców.

Jestem w stałym kontakcie z dyrektorem Szpitala Klinicznego nr 1, gdzie na oddziale zakaźnym są osoby chore lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Zwolnienie pracowników szpitala z opłat w strefie parkowania wynika właśnie z chęci pomocy dla służby zdrowia, przed którą jest najtrudniejsze zadanie w tych dniach – przekonywał prezydent Lublina.

Krzysztof Żuk dodał, że miasto przygotowało program pomocy dla przedsiębiorców i internetową platformę zostanwdomu.lublin.eu, gdzie przedsiębiorcy oferują swoje zdalne usługi i oferty do mieszkańców. – Dbamy o zaopatrzenie w żywność dla osób przebywających na kwarantannie. W sztabie antykryzysowym podejmujemy na bieżąco decyzje w sprawach dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców Lublina. To tylko kilka przykładów naszych działań – wyliczał prezydent Lublina.

W sprawie wpisu internauci byli podzieleni. „Brawo Panie Prezydencie! Bez polemiki tylko merytoryczny, rzetelny komentarz. Takich ludzi nam potrzeba” – skomentowała jedna z osób. Inni zwracali uwagę, że rządowa telewizja nawet w tym czasie nie powstrzymała się od „szczucia na Żuka”. Część internautów uważa jednak, że prezydent Lublina robi za mało ws. zwalczania epidemii koronawirusa.

„Prezydent w tej sprawie odpowiadał, gdy wprowadzał ulgę dla pracowników SPSK-1 (dziękujemy), ale szpitale z pewnością potrzebują wsparcia dla działów technicznych – szczególnie w dostawach środków ochrony osobistej! I tutaj miasto ma pełne pole by się wykazać” – to jeden z krytycznych komentarzy.

Niedługo po ukazaniu się wpisu TVP prezydent Żuk zapowiedział, że miasto przekaże dla lubelskich szpitali milion złotych. DG