Twórcy kultury docenieni

Ich aktywność i pasja przekładają się na życie kulturalne Świdnika i właśnie to doceniły władze miasta. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Burmistrza Świdnika w Dziedzinie Kultury.


W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Burmistrza w Dziedzinie Kultury. W uznaniu całokształtu swojej działalności nagrodę odebrał Tomasz Deutryk – członek Lubelskiej Federacji Bardów, Rewelersów oraz instruktor zespołów muzycznych działających w MOK w Świdniku. Z okazji jubileuszu 20-lecia Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego i 45-lecia Ogniska Muzycznego wyróżnienie odebrał Wojciech Zwoliński, nauczyciel ŚTW. Za szczególne osiągnięcia w twórczości i działalności artystycznej oraz upowszechnianie kultury nagrodzony został Zespół Tańca Nowoczesnego FUX. Natomiast instruktorzy Iwona Syroka (ZNT LUX) i Robert Dorosz (Studio24 MOK) zostali nagrodzenia za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz upowszechnianie kultury w placówkach oświatowych i kulturalnych Świdnika. Przyznano także stypendium artystyczne burmistrza za osiągnięcia w działalności artystycznej. Otrzymała je Klaudia Kosierb. Podczas uroczystości podziękowania otrzymali także wszyscy pracownicy miejskich instytucji kultury, Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
– Państwa codzienna aktywność przekłada się na rozwój społeczności Świdnika i za to w imieniu własnym i burmistrza, bardzo serdecznie dziękuję – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta, która wręczała nagrody.
Podczas uroczystości podsumowano także projekt „Nasze Siedmiomilowe Buty”. Na jego realizację MOK otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 315 tys. zł. Środki te pozwoliły na zakup nowoczesnego wyposażenia, w tym samochodu transportowego, sprzętu muzycznego oraz profesjonalnego oświetlenia. Wkład własny w wysokości ok. 78 tys. zł, potrzebny do realizacji projektu, zapewniło miasto.
– Nowy sprzęt to ekstraklasa. Jesteśmy w zasadzie w stanie obsłużyć każdego wykonawcę w Polsce. Kupiliśmy również fortepian cyfrowy. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie koncertu na skwerze przed Miejskim Ośrodkiem Kultury, a nowe oświetlenie „w akcji” mogli zobaczyć uczestnicy Świdnik Jazz Festival – mówi dyrektor MOK, Adam Żurek. (opr. w)