Twórcy ludowi nagrodzeni

W Krasnostawskim Domu Kultury odbył się finał przeglądu twórczości ludowej 2019.

Uroczystość otworzył dyrektor KDK Damian Kozyrski, który powitał gości, m.in. starostę Andrzeja Leńczuka i zastępcę burmistrza Wojciecha Kaczmarczyka. Następnie koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a zarazem przewodniczący jury „Konkursu na sztukę ludową”, Paweł Onochin podsumował tegoroczną działalność twórców ludowych z powiatów krasnostawskiego, chełmskiego i włodawskiego. Większość rękodzielników została uhonorowana w kilku dziedzinach.

Wśród nich znaleźli się: Stanisława Mąka, Teresa Bożko, Lucyna Pikuła, Edward Pikuła, Anna Krzyżanowska, Marta Dolepska, Jadwiga Żukowska, Piotr Czapka i Janina Boroś. Panią Janinę dodatkowo doceniono za kilkudziesięcioletnią aktywność na polu sztuki ludowej. Specjalne podziękowania otrzymał także Edward Pikuła – wieloletni prezes Oddziału Krasnostawskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Prace zgłoszone do „Konkursu na sztukę ludową” przez miesiąc będzie można oglądać w ramach wystawy pokonkursowej w Galerii KDK.

Tego dnia rozstrzygnięto również ogólnopolski konkurs poetycki im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”. Tutaj zwyciężyła Halina Graboś. Z zestawem jej najnowszym wierszy można zapoznać się w folderze „Przegląd Twórczości Ludowej 2019”, który jest jednym z dwóch (obok „Katalogu Twórców Ludowych i Rękodzielników”) wydawnictw podsumowujących wydarzenie.

Po oficjalnych uroczystościach na gości Przeglądu czekał tradycyjny poczęstunek przygotowany przez działający w KDK Klub Seniora. Integrację i rozmowy o kulturze kontynuowano wieczorem – podczas koncernu zespołu Jarzębina z Kocudzy. (k)