Twórcze prezentacje

Fotografowie, malarze i literaci na uroczystą galę przyjechali do Świdnika z różnych zakątków kraju. Wszyscy rywalizowali w Prezentacjach Twórczości, które już od 21 lat organizuje działające w Świdniku Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury.
Na początku października Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury zakończyło przyjmowanie konkursowych prac w XXI Ogólnopolskich Prezentacjach Twórczości. Chętnych do udziału w rywalizacji w trzech kategoriach nie brakowało. Przez ostatnie tygodnie prace plastyczne i konkursowe fotografie można było oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury. Jury oceniło zgłoszone fotografie, utwory literackie i prace plastyczne. Po obradach stało się jasne, kto w tym roku wyjedzie ze Świdnika z nagrodą. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców miało miejsce w sobotę, 29 października. W sali kameralnej MOK podczas gali finałowej, najlepsi odebrali wywalczone nagrody i wyróżnienia. Oprócz tradycyjnych kategorii, wyróżnienie przyznano również w jednej – specjalnej. Dyplom od Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym otrzymał Zbigniew Nowak za obraz „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Po rozdaniu nagród przed publicznością wystąpił z recitalem fortepianowym Tomasz Jeleniewski. Młody świdniczanin w 2016 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. Muzyk ma na swoim koncie już kilka znaczących nagród. W roku 2012 na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Wielkich Nauczycieli (Bułgaria) otrzymał nagrodę specjalną. W roku 2015 zdobył I nagrodę w I Konkursie Kameralistyki Wokalnej im. Zbigniewa Popielskiego w Białymstoku. Także w 2015 r. został laureatem II nagrody na III Międzynarodowym Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie.