Tych inwestycji nie będzie

Mimo wielu prób nie udało się wyłonić wykonawców trzech zaplanowanych na bieżący rok miejskich inwestycji. Kanał burzowy w ul. Budowlanej, nowa nawierzchnia na Waśniewskiego i drugi etap budowy ul. Krańcowej mają być wykonane w 2019 roku.

Z taką sytuacją chełmscy drogowcy jeszcze nie spotkali się. Ani jedna firma nie złożyła oferty na realizację trzech miejskich inwestycji, mimo iż Zarząd Dróg Miejskich w ciągu całego roku na wyłonienie wykonawców ogłosił aż cztery przetargi. Chodzi o budowę kanału burzowego w ul. Budowlanej, modernizację ul. Waśniewskiego i drugi etap budowy ul. Krańcowej. Na pierwsze z zadań miasto w budżecie zaplanowało blisko 50 000 zł, na dwa pozostałe – po 300 000 zł.

– Byliśmy zaskoczeni, bo nie sądziliśmy, że nikt nie złoży oferty – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. – Do tej pory było tak, że czasami zaproponowane ceny przewyższały kosztorys i musieliśmy unieważniać przetarg. Nie zdarzyły się jednak sytuacje, by kilka przetargów na to samo zadanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Kolejnego ogłoszenia w tym roku już nie będziemy zamieszczać, bo jest za mało czasu na realizację inwestycji. Żadna firma nie będzie w stanie wykonać inwestycji w niespełna miesiąc.

Zdaniem dyrektora Tomasika, firmy budowlane nie dysponują już tak dużym potencjałem ludzkim, jak w poprzednich latach. – Wielu budowlańców wyjechało za granicę, gdzie pracują za wyższe stawki. A ci co zostali, również się cenią. Dlatego też rosną koszty budowy dróg, chodników, ścieżek rowerowych, a co za tym idzie, firmy mierzą siły na zamiary – uważa dyrektor ZDM.

To, że wszystkie trzy inwestycje nie zostaną w tym roku wykonane, nie oznacza, że miasto rezygnuje z ich realizacji. – Będziemy wnioskować, by te zadania znalazły się w budżecie na 2019 rok – mówi Krzysztof Tomasik. – Na początku przyszłego roku ZDM ogłosi kolejne przetargi na wyłonienie wykonawców z nadzieją, że tym razem firmy złożą oferty. (s)