Tydzień bibliotek

Biblioteka Główna UMCS włączyła się w XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.
Były konkursy dykcji, deklamacji, kaligraficzne i wiedzy literackiej. Warsztaty „Fantastyka – nauka czy hobby?” zorganizowało Koło Naukowe Etnolingwistów.
Można też było uczestniczyć w wykładzie na temat bajkowego świata Janiny Porazińskiej. Rozrywkę najmłodszym zapewniało Koło Naukowe Pedagogów i Animatorów Zabaw z UMCS. W programie znalazło się wspólne czytanie bajek, ilustrowanie treści bajek, wykonywanie zakładek do książek.
Także wszyscy zainteresowani zdrowym trybem życia i sportem znaleźli coś dla siebie. Przez cały tydzień można było zwiedzać wystawę pt. „Polska książka o jodze – 100 reprezentatywnych tytułów 1909-2017”. Przewodnikiem był znawca jogi, Krzysztof Śliwiński.
Biblioteka Główna UMCS w swojej ofercie miała również zwiedzanie i odkrywanie tajemnic swojego budynku.
– Wiele można było zobaczyć. Przede wszystkim te części biblioteki, których zwykle nie widać, np. magazyny, a w nich zbiory specjalne. Mamy trzy piętra magazynów książek, dwa piętra magazynów czasopism. Najbardziej dziwi ludzi fakt, że te magazyny nie znajdują się pod ziemią, tylko nad nami. To są wszystkie te piętra, które widzimy będąc na ulicy Radziszewskiego, które mają okna w formie książek – mówi Grzegorz Szczypa, który odpowiadał za wycieczki.
Joanna Niećko