Tykająca bomba

Most nad rzeką Wieprz w Borowicy jest w bardzo złym stanie technicznym – wynika z przeprowadzonej ekspertyzy. Zarząd Dróg Powiatowych w Krasnymstawie jeszcze w tym roku chce zlecić opracowanie dokumentacji technicznej, by w kolejnych latach powiat mógł ubiegać się o dofinansowanie do tej inwestycji.

Tykającą bombą nazwał Marek Klus, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie, most nad rzeką Wieprz w Borowicy. Już w minionym roku drogowcy chcieli zlecić opracowanie projektu technicznego, bez którego generalna przebudowa mostu nie jest możliwa, ale zabrakło pieniędzy.

Marek Klus na jednej z komisji finansów, rozwoju gospodarczego, samorządu i etyki rady powiatu krasnostawskiego przyznał, że na samą dokumentację potrzeba było 220 tys. zł. ZDP takimi funduszami nie dysponował, dlatego też w tym roku zostanie zrealizowana przebudowa mniejszego mostu, nad rzeką Łopą w Łopienniku Dolnym. Projekt techniczny dla tej inwestycji pochłonął około 70 tys. zł.

W tegorocznym budżecie Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy mostu w Borowicy zostały zabezpieczone. – To jest bardzo ważna inwestycja. Walczyłem o te fundusze i są one w budżecie, dlatego ogłosimy przetarg i zobaczymy, za jakie pieniądze będziemy w stanie wykonać projekt techniczny. Jest on niezbędny przy ubieganiu się o dofinansowanie z programów zewnętrznych. Inwestycja będzie kosztowna. Była możliwość uzyskania dofinansowania z subwencji mostowych, ale bez dokumentacji wniosek zostałby odrzucony – uważa dyrektor Klus.

Most w Borowicy, co wykazała ekspertyza, znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. – Co z tego, że obowiązuje ograniczenie tonażu do 15 t, jak doskonale wiemy, że ciężkie samochody tamtędy skracają sobie drogę? – uważa Marek Klus.

Zarząd Dróg Powiatowych rozmawiał z policją i wnioskował, by w rejonach Borowicy było więcej patroli, ale radiowozy musiałyby tam stacjonować przez całą dobę, by dopilnować, czy wszyscy kierowcy przestrzegają przepisów. – Most w ostatnich latach był dwukrotnie „reanimowany”, jednak bez kapitalnej przebudowy ten obiekt z każdym rokiem będzie w coraz gorszym stanie – podkreśla dyrektor ZDP.

Przebudowa mostu w Borowicy może rozpocząć się najwcześniej w 2024 roku. Inwestycja będzie wielkim wyzwaniem finansowym nie tylko dla powiatu krasnostawskiego, ale też dla gminy Łopiennik Górny, która dołoży się do generalnego remontu mostu nad rzeką Łopa w Łopienniku Dolnym i przebudowy powiatowej drogi przebiegającej przez Majdan Krzywski. Przypomnijmy, że starostwo od lat realizuje drogowe inwestycje wyłącznie przy identycznym udziale pieniędzy gminnych. Wyjątkiem był most w Wirkowicach, gdzie gmina Izbica nie dołożyła się do udziału własnego z powodu problemów finansowych. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here