Tylko dla prawdziwych zdolniachów

Biologia molekularna, fizyka kwantowa, tajemnice nanotechnologii, to tylko niektóre z tematów, które zgłębiali uzdolnieni polscy nastolatkowie na zakończonym właśnie corocznym obozie naukowym ADAMED SmartUP. Wzięło w nim udział 50 uczniów z całego kraju, w tym Karolina Piwko z Lublina. Co prawda Karolina nie znalazła się w gronie 10 laureatów, zdobywców stypendium ADAMED…. Ale sam udział w prestiżowym obozie, to sukces lublinianki.


Ostatnie dwa tygodnie wakacji utalentowana polska młodzież spędziła na nauce m.in. programowania robotów i szycia chirurgicznego, a także poznając teorię komputerów kwantowych oraz współczesne metody badań w biologii molekularnej. Szósty już obóz ADAMED SmartUP wyjątkowo, oczywiście z powodu epidemii koronawirusa, odbywał się w formie online. Niezmiennie kluczowymi aspektami obozu pozostało jednak kształtowanie praktycznych umiejętności i integracja młodych pasjonatów nauki z całej Polski. Wśród 50. talentów w tym roku znalazła się Karolina Piwko z Lublina.

Uczestników jak co roku wyłoniono w wieloetapowej rekrutacji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Podczas obozu zostali oni podzieleni na 4 grupy, zgodnie z najbardziej ich interesującymi dziedzinami nauki. Przez dwa tygodnie pracowali nad zagadnieniami z obszaru: chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nowych technologii. Wykłady, warsztaty i konsultacje prowadzili naukowcy pracujący na co dzień w cenionych instytutach badawczych oraz absolwenci najlepszych polskich i zagranicznych uczelni, m.in. prestiżowych międzywydziałowych studiów na Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie.

Zajęcia miały zarówno formę teoretyczną, jak i praktyczną, co było możliwe dzięki udostępnieniu uczestnikom materiałów dydaktycznych, w tym mikroskopów, automatycznych pipet, czy programowalnych robotów pozwalających na wykonanie ćwiczeń i eksperymentów w ich własnych domach.

– Zaplecze techniczne i merytoryczne przygotowane przez naszych wyjątkowych wykładowców pozwoliło na przeprowadzenie atrakcyjnych, rozwijających i interaktywnych zajęć online. Uczniowie w swoich zaimprowizowanych domowych laboratoriach, dzięki przesłanym pomocom naukowym, uczyli się m.in. szycia chirurgicznego, analizowali skład różnych roztworów czy programowali roboty. Wzięci pod skrzydła wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach, pracowali podzieleni na cztery grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie – relacjonuje Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Jak co roku z grona uczestników obozu wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej programu ADAMED SmartUP, którzy zyskali prawo uczestniczyć przez rok w konsultacjach edukacyjnych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb, z których 3 osoby nagrodzone zostaną stypendium finansowym ADAMED SmartUP, które pomoże im w dalszej naukowej karierze. Uroczysta gala, podczas której poznaliśmy nazwiska zwycięzców, odbyła się 7 września w wersji online. Wśród laureatów zbrakło niestety nazwiska lublinianki, ale samo zakwalifikowanie się do udziału w elitarnym obozie jest jej olbrzymim sukcesem. RE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here