Tylko się nie rozłączaj

„Jestem policjantką. Jeśli mi pani nie wierzy, proszę się nie rozłączać, tylko wybrać 997. Dyżurny komendy potwierdzi” – tak oszustki próbują omotać starsze osoby przez telefon. Na szczęście wtorkowe próby wyłudzenia pieniędzy od seniorów spełzły na niczym.

(29 sierpnia) Oszuści znów się uaktywnili. Tylko jednego popołudnia próbowali naciągnąć trzy mieszkanki Chełma (54, 66 i 79 l.), jeśli nie więcej osób, o których policja nie wie.
W dwóch przypadkach sytuacja wyglądała identycznie – do starszych kobiet zadzwoniła nieznajoma, która podała się za policjantkę (raz za funkcjonariuszkę Centralnego Biura Śledczego Policji). Oszustka wypytywała o rachunki bankowe i oszczędności. Usiłowała wmówić rozmówczyniom, że jest prawdziwą funkcjonariuszką, a na potwierdzenie swoich słów kazała starszym paniom (nie rozłączając się) wybrać na klawiaturze 997. Zapewniała, że w ten sposób połączą się z dyżurnym komendy, który potwierdzi, że taka osoba nosi mundur. W pierwszym przypadku chełmianka posłuchała zaleceń, wtedy w słuchawce usłyszała męski głos rzekomego dyżurnego. Druga kobieta rozłączyła się i dopiero wybrała numer alarmowy policji, a faktyczny dyżurny zaprzeczył, jakoby taka „pani” pracowała w służbie. Na szczęście, pomimo starań oszustów, żadna z nich nie dała się naciągnąć, a o dziwnym telefonie obie powiadomiły chełmską policję.
Oszukać nie dała się też kobieta, do której we wtorek zadzwonił rzekomy prokurator. Kobieta od razu wyczuła przekręt i postraszyła rozmówcę prawdziwą prokuraturą, po czym zadzwoniła do dyżurnego komendy.
– Pamiętajmy, ze pomysłowość oszustów nie zna granic. Podają się za członków rodziny, którzy potrzebują pieniędzy, za urzędników mających wypłacić dotacje czy wyrównania, jak też coraz częściej za policjantów i funkcjonariuszy CBŚP, zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, poradźmy się osób najbliższych, bądź też skontaktujmy się z jednostką policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Nie dajmy się zwieść oszustom! – apeluje podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. (pc)