Typowe awarie modelu Citroen Berlingo

fot. materiały prasowe

Analizując rynek małych aut dostawczych, można stwierdzić, że jednym z najbardziej popularnych modeli jest Citroen Berlingo. Niewielkie gabaryty i dosyć duża ładowność to niepodważalne atuty szczególnie dla przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy. Niestety oprócz wielu zalet citroen Berlingo ma także słabsze strony. Z pewnością należą do nich awarie pojawiające się w niektórych egzemplarzach tego modelu.

Problemy z tylną belką skrętną

Jedną z najbardziej awaryjnych części Citroena Berlingo jest tylna belka skrętna. Dlaczego? Główną przyczyną może być…klimat. Ten typ zawieszenia świetnie sprawdza się w klimacie południowej Europy. Niestety połączenie warunków klimatycznych i drogowych panujących w Polsce skutecznie obniża żywotność tego elementu.

Dużym problemem jest fakt, że tylna belka skrętna początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Awarię można zdiagnozować, jedynie wchodząc pod samochód. Do pierwszych, odczuwalnych symptomów zaliczamy charakterystyczne stuki oraz trudności z prowadzeniem pojazdu na zakrętach. Zmiana geometrii kół, które zaczną pochylać się ku sobie, to oznaka, że doszło do poważnej awarii.

Ubytek oleju

Ubytki oleju są dosyć powszechne w przypadku Berlingo z dieslowskim silnikiem 1.6 Hdi. Jest to poważny problem, ponieważ może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej. Dlatego konieczne są częstsze od standardowych kontrole poziomu oleju. Warto zaznaczyć, że ubytki występują w autach niezależnie od wielkości przebiegu. To powinno wzbudzić dodatkową czujność właścicieli modelu Berlingo.

Awarie turbosprężarki

Turbosprężarka jest bardzo wrażliwym elementem Citroena Berlingo. Wraz z upływającym czasem znacznie pogarsza się smarowanie tego podzespołu. Powodem jest krystalizacja oleju. Proces ten zachodzi przy dużym obciążeniu silnika. Krystalizacja prowadzi do zatkania przewodu doprowadzającego olej. To z kolei obniża poziom smarowania turbosprężarki i w konsekwencji prowadzi do jej awarii.

Korozja nadwozia i problemy z elektryką

Za jedną z głównych przypadłości francuskich aut należy uznać podatność na korozję. Citroen Berlingo idealnie wpisuje się w ten nurt. Korozja często rozwija się w profilach wewnętrznych. To sprawia, że jest trudna do wykrycia. Jej ogniska można zauważyć, kiedy jest już w zaawansowanym stadium. Oprócz karoserii rdza niszczy niestety również przewody układu elektrycznego. To ma przełożenie na problemy z działaniem całego układu w pojeździe. W przypadku Citroena Berlingo awarie elektryki są czymś bardzo powszechnym. Najczęściej usterki obejmują centralny zamek, immobiliser oraz kierunkowskazy.

Problemy z hamulcami

Na koniec warto wspomnieć o hamulcach, które w modelu Berlingo również wykazują ponadnormatywną awaryjność. Chodzi w tym przypadku o trwałość klocków i tarcz hamulcowych. Elementy te ulegają szybkiemu zużyciu, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa. Pierwsze objawy świadczące o problemie to charakterystyczne wibracje na kierownicy podczas hamowania.

Pewnych awarii z pewnością nie da się uniknąć. Można jednak ograniczyć ryzyko ich wystąpienia poprzez prawidłową eksploatację oraz wybór wysokiej jakości części zamiennych do auta. Na stronie franceauto.pl znajdziecie duży wybór części do samochodów francuskich. Wysokie podzespoły do aut marki Citroen, Peugeot oraz Renault dają gwarancję bezpiecznej jazdy przez wiele tysięcy kilometrów.

Artykuł sponsorowany