Tysiące krzewów zasadzą jesienią

Pod koniec października na skwerach i pasach drogowych Lublina pojawi się ponad 8,5 tysiąca krzewów. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie jesiennych nasadzeń w dzielnicach.
Zazielenią się okolice placu Wolności i ul. Bernardyńskiej, a także ul. Narutowicza i ul. Kapucyńskiej oraz placu Balickiego. Na skwerach posadzone zostaną berberysy, tawuły, pięciorniki, ogniki, róże, krzewuszki, jaśminowiec, jałowce, derenie i forsycje.

Wokół roślin cebulowych i drzew, które nasadzono wcześniej m.in. przy ul. Lubomelskiej, Szeligowskiego i Smorawińskiego czy al. Witosa i ul. Szaserów, pojawią się krzewy liściaste i iglaste oraz trawy ozdobne. – Przyjazne, zielone i czyste miasto to jeden z priorytetów, który konsekwentnie realizuję zgodnie z podpisanym przeze mnie Kontraktem dla Lublina. Zależy mi na tworzeniu atrakcyjnych i zielonych przestrzeni miejskich przyjaznych dla mieszkańców, na których będą czuli się dobrze i chętnie spędzali wolny czas – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

Drzewa nasadzone w ubiegłym roku w ramach projektu „czytelnia na świeżym powietrzu” przy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej BIBLIO przy ul. Szaserów 13 w dzielnicy Czuby Północne zostaną okolone dodatkowymi rabatami z łubinu, szałwii, kostrzewy i traw ozdobnych. Całość stworzy zieloną enklawę z miejscem na rozłożenie leżaków lub ustawienie ławeczek. Rabaty będą oddzielone krawężnikiem. Pomiędzy nasadzonymi krzewami wysypany będzie żwirek i kora. Pięknie ma być również przy ul. Lubomelskiej – miasto planuje posadzenie 400 sztuk pachnących róż. Krzewy pojawią się przy Zespole Szkół nr 12 i w pobliżu pętli autobusowej. Zagospodarowana zostanie także przestrzeń u zbiegu ulic Głuskiej i Handlowej, gdzie pojawi się 7 nowych drzew (jarząb pospolity) ozdobnych i ponad 430 krzewów tawuły brzozolistnej. Aranżacje roślinne wykonane będą w pasie drogowym w kierunku ul. Krakowskie Przedmieście i przy ul. Granitowej. Nowe krzewy pojawią się przy: ul. Siemiradzkiego 34, ul. Samsonowicza na tzw. placu osiedlowym na os. Nałkowskich, ul. Szmaragdowej, na terenie pomiędzy ul. Kurantową 4 i 6. ul. Rogera 1 i ul. Harnasie 7 oraz ul. Harnasie 3, ul. Szarych Szeregów, ul. Skautów, ul. Jezuickiej, al. Witosa (przy wjeździe do miasta). (EM.K.)