Uchańska się doczeka

Jeszcze w tym roku gmina Wojsławice zamierza wyremontować chodnik wzdłuż ulicy Uchańskiej. Prace te mają wynieść około 260 tys. zł.

W ubiegłym roku gmina Wojsławice zgłosiła do Zarządu Województwa Lubelskiego potrzebę remontu chodnika wzdłuż ul. Uchańskiej, deklarując przy tym swój udział finansowy w tym zadaniu. Wniosek samorządu został rozpatrzony pozytywnie i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku mieszkańcy Wojsławic będą mieli nowy prawie kilometrowy trotuar. O jego remont przez wiele lat zabiegała również radna Alicja Jabłońska.
– Jest to ważne zadanie, gdyż ulica Uchańska znajduje się przy głównej arterii komunikacyjnej gminy – mówi wójt Wojsławic, Henryk Gołębiowski. – Prowadzi przez nią droga wojewódzka nr 846 Małochwiej Duży – Wojsławice – Teratyn. Na tym odcinku odbywa się duży ruch pieszych ze względu na gęstą zabudowę ulicy. Droga prowadzi do szkoły i do Warsztatu Terapii Zajęciowej, którego część uczestników korzysta z wózków inwalidzkich. Tym chodnikiem odbywa się ruch pieszy do Ośrodka Zdrowia, do Urzędu Gminy, kościoła, sklepów, targowiska.

Koszt prac związanych z remontem chodnika to 263,5 tys. zł. Z czego 95,5 tys. zł to udział województwa, a 168 tys. zł – gminy. Kwota ta została zabezpieczona w budżecie gminy na 2017 rok. Trzeba ją będzie tylko przesunąć z „remontów” na udzielenie pomocy finansowej województwu lubelskiemu. Uchwała w tej sprawie zostanie przedłożona radnym na najbliższej sesji Rady Gminy.
Jak dodaje Gołębiowski remont chodnika to kolejny element przygotowań do odzyskania przez Wojsławice praw miejskich.
– W tym roku planujemy jeszcze uzupełnienie infrastruktury nad stawem i rewitalizację skweru przy ul. Rynek. Chodnik na ulicy Uchańskiej zamykałby znaczący obszar Wojsławic poddany rewitalizacji. Przy okazji remontu chodnika zamierzamy wymienić na nowe rury wodociągowe, które na tej ulicy liczą sobie już ponad 50 lat – mówi wójt. (kw)