Uczą mądrze pomagać

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości poszukują wolontariuszy.


– Wolontariat w Paczce i Akademii nie jest poświęcaniem się, tylko rozwijaniem siebie. To jest taki wolontariat jak Harvard – kiedy go skończysz, jesteś już innym człowiekiem. Liczy się to, czego się nauczyłeś, jak się rozwinąłeś i jakich poznałeś ludzi – mówi ks. Jacek Stryczek, założyciel Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawca obu projektów.
W zeszłym roku dzięki pracy 555 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i 103 wolontariuszy Akademii Przyszłości w województwie lubelskim pomoc otrzymało aż 1130 rodzin i 120 dzieci. Na terenie całego województwa lubelskiego poszukiwanych jest 768 wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i 130 do Akademii Przyszłości. Poszukiwane są osoby aktywne i odpowiedzialne, które chcą się angażować społecznie – wiek nie ma znaczenia.
Wolontariusze to zarówno osoby młode, studiujące, jak również osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej. – Chciałam pomagać mądrze. Zobaczyłam, że w Paczce pomagamy konkretnym rodzinom i to mnie bardzo przekonało, ponieważ wiedziałam, że ta pomoc jest skrojona na miarę potrzeb konkretnych rodzin – mówi Natalia, wolontariuszka Szlachetnej Paczki z kilkuletnim stażem.
– W tym projekcie uczy się rzeczy, o których w życiu by się nie pomyślało. Nie spodziewałam się, że wolontariat tyle może dać. Dowiadujemy się, jak rozmawiać z drugim człowiekiem, jak szukać płaszczyzny do tego, by mu pomóc, ale także rzeczy przydatnych w normalnym życiu, tj. zarządzania swoim czasem, interakcji międzyludzkich czy zarządzania ludźmi. Możemy się sprawdzić w promocji, logistyce, są też wdrożenia i szkolenia. To możliwości rozwoju, które trudno znaleźć gdzieś indziej –mówi Karolina, wolontariuszka Szlachetnej Paczki. Kandydaci mogą się zgłaszać do września. Kolejność zgłoszeń ma znaczenie. By zostać wolontariuszem wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, intuicyjny formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. (EM.K.)