Uczą się w Budowlance. Pracowali w Irlandii

Zdobyli doświadczenie i na własnej skórze przekonali się, jak wygląda praca w wymarzonej branży w innym kraju, a przy okazji „liznęli” świata. 20 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie miało okazję wyjechać na praktyki zawodowe do Irlandii.

Przez cztery tygodnie pracowali m.in. w położonym w samym sercu Dublina wiktoriańskim ogrodzie St Stephen’s Green oraz w działającej na rynku budowlanym Cascade Construction; na nowoczesnej technologii, z dronami czy skanerami 3D. W czasie praktyk mieszkali u irlandzkich rodzin, dzięki czemu mogli też obyć się z językiem w praktyce, poznać tamtejsze zwyczaje oraz irlandzką kuchnię. Przyszli technicy architektury krajobrazu, budownictwa i geodeci wrócili z zagranicy zadowoleni i pełni zapału do dalszego nauki. Przełamali bariery językowe, zyskali pewność siebie i nowe umiejętności.

Wyjazd był możliwy dzięki nauczycielom, Pawłowi Panasiukowi i Jagodzie Janiszewskiej. Dobrze napisany projekt „Z Budowlanką po Europie – Zdobywanie umiejętności praktycznych szansą na samodzielność na rynku pracy” otrzymał ponad 250 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dzięki temu uczniowie oprócz samych praktyk mogli odbyć bezpłatne kursy języka, mieli zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, transport na lotnisko i bilety lotnicze, wycieczki po Dublinie, a nawet kieszonkowe. Każdy z nich otrzymał na koniec stosowne certyfikaty i dokument Europass Mobility. (pc)