Uczcili pamięć bohatera

Mieszkańcy gminy Krasnystaw uczcili pamięć uczestnika walk o niepodległość, patrona Wiejskiego Domu Kultury w Krynicy, Franciszka Żurka.

Wprawdzie pogoda nieco zmieniła plany organizatorów, ale mimo deszczu i chłodu w niedzielę, 27 września, w rocznicę nadania placówce imienia Franciszka Żurka, jego pamięć uczciło około 60 osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych. – Od rana wahaliśmy się, czy ze względu na pogodę i sytuację epidemiczną nie odwołać uroczystości, ale ostatecznie postanowiliśmy nie rezygnować z tego pomysłu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych artystów postanowiliśmy jedynie odwołać występy uczniów Szkoły Podstawowej w Krupem i członków Klubu Solisty działającego przy Gminnym Centrum Kultury Siennicy Nadolnej.

Aura nam nie sprzyjała, ale na szczęście pogoda ducha naszych gości nie opuszczała – relacjonują organizatorzy uroczystości. Uczestnicy zebrali się w niedzielne popołudnie na placu przy WDK w Krynicy, gdzie odbyła się msza święta. Odprawili ją proboszcz parafii w Rejowcu, do której należy Krynica, ks. Jacek Jakubiec oraz ks. Jerzy Ćwik z Lublina.

Po eucharystii przy tablicy upamiętniającej Franciszka Żurka zostały złożone kwiaty, a goście wysłuchali prelekcji o losach jego rodziny na Syberii, którą wygłosił krasnostawski regionalista Lucjan Cimek z zarządu głównego Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego. Z kolei archeolog z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Konrad Grochecki przypomniał zebranym „Legendy związane z Zamkiem Krupskim i Mauzoleum Orzechowskich”. Ostatnim elementem uroczystości były występy artystyczne.

Na plenerowej scenie zaprezentował się zespół „Melodia”, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here