Uczcili pamiętne spacery

O 39. rocznicy protestu przypominały m.in. biało-czerwone znicze oraz instalacje w postaci „telewizorów” z planszą „Dziennika Telewizyjnego” ustawione wzdłuż historycznej trasy Świdnickich Spacerów

Były ewenementem na skalę całego kraju, głosem sprzeciwu wobec propagandy ówczesnej władzy, ale też wyrazem solidarności i jedności świdniczan. Mowa o „Spacerach Świdnickich”, które 5 lutego miały swoją 39. rocznicę.


5 lutego 1982 roku to data, którą zna i o której pamięta każdy świdniczanin. Wtedy, po raz pierwszy, o godz. 19.30, w porze nadawania „Dziennika Telewizyjnego” świdniczanie wyszli masowo z domów na ulice. W ten sposób dali wyraz swojego protestu przeciw kłamstwom propagandy ówczesnej władzy, jak również wprowadzeniu stanu wojennego. Spacerowali po centrum miasta – ulicą Sławińskiego (dziś Niepodległości).

Ten zryw z dnia na dzień przyciągał coraz więcej osób. Chcąc rozprawić się z protestem i zmusić ludzi do pozostania w domach, władze wprowadzały restrykcje: wygaszano uliczne latarnie, ograniczano dostawy prądu i wody. Wprowadzono też wcześniejszą, bo od godz. 19, godzinę milicyjną, zawieszając zaplanowane wydarzenia kulturalne i sportowe, wyłączając telefony i wprowadzając zakaz ruchu pojazdów. Świdniczanie zaczęli więc spacerować w porze nadawania wcześniejszych wiadomości, czyli o godz. 17. Niektórzy protestowali też, wystawiając włączone telewizory w oknach.

Wobec zaostrzających się restrykcji, na prośbę władz podziemnej „Solidarności”, ks. Jan Hryniewicz podczas mszy świętych w niedzielę, 14 lutego, zaapelował o zaprzestanie protestów. Świdniczanie posłuchali.

Za przykładem Świdnika poszły również inne miasta m.in. Lublin i Puławy, gdzie odbywały się podobne manifestacje. Za swoją postawę społeczność miasta otrzymała w 1982 roku symboliczną nagrodę nielegalnej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Tegoroczne obchody rocznicy spacerów w związku z sytuacją epidemiczną miały symboliczny wymiar. Na placu Konstytucji 3-go maja, pod pomnikiem upamiętniającym protest, władze samorządowe i przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji złożyły kwiaty. Chętni mogli również uczcić spacery indywidualnie, przechodząc ul. Niepodległości w kierunku MOK. Na trasie ustawiono koksowniki, nawiązujące do tamtych lat, biało-czerwone znicze oraz instalacje w postaci „telewizorów” z planszą „Dziennika Telewizyjnego”.

Z kolei Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku, przygotowała wystawę „Świdniczanie niezłomni: Świdnickie spacery”, prezentującą fotografie z obchodów rocznic z lat ubiegłych. Można ją oglądać w godzinach pracy Biblioteki Głównej, od poniedziałku do piątku. Materiały z obchodów od 5 do 14 lutego będą również publikowane na facebookowym profilu Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here