Uczniowie nie poskąpili krwi

Blisko 18 litrów honorowo oddanej krwi to efekt pierwszego tygodnia akcji prowadzonej w szkołach średnich na terenie powiatu świdnickiego przez Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.


W zeszły wtorek świdniccy krwiodawcy rozpoczęli cykl akcji krwiodawstwa i rejestrowania dawców szpiku w szkołach w całym powiecie świdnickim. Na początek zorganizowano akcję w II Liceum Ogólnokształcących im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Efekt: 14 osób oddało łącznie ok. 6 litrów krwi. Niestety, nikt nie zarejestrował się jako dawca szpiku.

– Młodzież gotowa jest dzielić się krwią, ale jeszcze nie jest przekonana do rejestrowania się, jako dawcy szpiku kostnego. Mam nadzieję, że to ulegnie zmianie – mówi Andrzej Słotwiński, szef Klubu.

Kolejne akcje krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku odbyły się w ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół w Trawnikach, gdzie 17 osób oddało ok. 7 litrów krwi i w Zespole Szkół w Piaskach, gdzie 12 osób oddało ok. 5 litrów.

Kolejne szkolne zbiórki krwi odbędą się w listopadzie m.in. w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku i w I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. Ich dokładne terminy zostaną ogłoszone niebawem. JN