Uczniowie na wakacjach, ekipy do pracy

We wrześniu szkoły przywitają swoich uczniów odmalowanymi ścianami, odnowionymi: łazienkami, salami lekcyjnymi i korytarzami. Część placówek będzie się mogło również pochwalić nowymi obiektami sportowymi i zagospodarowaniem terenów wokół swoich budynków.
Już pod koniec czerwca większość szkól świeciła pustkami. Uczniowie tłumnie ruszyli na wakacje, ale nie oznacza to, że w placówkach nic się nie będzie działo. W części miejskich szkół i przedszkoli zostały zaplanowane remonty i prace budowlane. Pochłoną one łącznie ponad 1,1 miliona zł.
– Bardzo ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do nauki – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Dzięki temu uczniowie z przyjemnością przychodzą do szkoły, w której nie tylko zdobywają wiedzę, ale także rozwijają swoje pasje i talenty.
W większości placówek zostaną odświeżone ściany w salach i na korytarzach. W części jednostek na wakacje zaplanowano jednak dużo więcej prac budowlanych.
– W świdnickich przedszkolach będą wymienione parkiety, zmodernizowane zostaną sale. Przy Przedszkolu nr 5 zaplanowano przebudowę ciągu komunikacyjnego wokół i do budynku dla osób niepełnosprawnych oraz budowę ogólnodostępnej strefy sportowo-rekreacyjnej na terenie ogrodu placówki. Zmieni się także dojazd do Przedszkola nr 6. Natomiast przy Przedszkolu nr 7 powstanie nowy plac zabaw – wymienia Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Sporo będzie się działo również w szkołach. We wszystkich podstawówkach będzie przeprowadzone malowanie sal, korytarzy i łazienek. Natomiast w najmłodszej miejskiej placówce, czyli w SP nr 7, wyremontowana zostanie część dachu szkoły oraz hali sportowej.
– W Zespole Szkół nr 2 zaplanowano remont za 250 tys. zł. Kwota ta obejmie malowanie sal lekcyjnych, części korytarzy, szatni przy obiektach sportowych, a także adaptację pomieszczeń pod basenem, gdzie odbywać się będą zajęcia sportowe – mówi Reszka.
Na tym nie koniec, bo w ramach projektu budżetu obywatelskiego skate park przy Zespole Szkół nr 2 zyska oświetlenie. Przy placówce powstanie nowa bieżnia i ogrodzenie. – Kolejną inwestycją będzie budowa ogrodzenia przy Gimnazjum nr 1 od strony ul. Kopernika oraz zagospodarowanie terenu zielonego, na którą przeznaczono ponad 100 tys. zł – dodaje Łukasz Reszka.
Wszystkie remonty mają się zakończyć przed rozpoczęciem roku szkolnego.(kal)