Uczyń Świdkon fantastyczniejszym

W ostatni weekend miesiąca (30 i 31 marca) II Liceum Ogólnokształcące w Świdniku będzie gościć miłośników fantastyki. Program dwunastej edycji „Świdkonu” już prezentuje się okazale, ale organizatorzy imprezy do 16 marca czekają na każdy pomysł, który mógłby ją uczynić jeszcze bardziej atrakcyjną. Na autorów takich propozycji czekają bezpłatne wejściówki.


Marcowy konwent fantastyki „Świdkon” odbywa się w Świdniku od 12 lat. Jego organizatorami są: Miejski Ośrodek Kultury i Świdnicki Klub Fantastyki „Obelisk”. To obowiązkowy punkt w kalendarzu wszystkich fanów fantastyki i związanych nią dziedzin popkultury. Choć impreza nie jest aż tak wielka jak lubelski Falkon, to ma już setki stałych bywalców, a na imprezę ściągają goście nie tylko ze Świdnika i okolic ale z różnych zakątków Polski. W tym roku motywem przewodnim konwentu będzie „Quest”, co ma dodatkowo uatrakcyjnić imprezę.

– Nasi uczestnicy będą mogli łączyć się w drużyny i w tych zespołach brać udział w niektórych konkursach, turniejach i grach. W ramach tych wszystkich atrakcji będą zdobywać punkty, które na koniec podliczymy. Drużyna, która zdobędzie ich najwięcej, otrzyma nagrody – wyjaśnia Maciej Nieszporek z ŚKF „Obelisk” i koordynator konwentu.

Będą konkursy muzyczne, serialowe, turnieje gier planszowych, teleturniej „Jeden z dziesięciu” o tematyce fantastycznej i Suchariada, czyli konkurs opowiadania żartów. Program jest już prawie gotowy, ale organizatorzy zachęcają do włączenia się w jego wzbogacenie. Każdy może zgłosić swój pomysł na konkurs, turniej lub prelekcję o dowolnej tematyce, bo organizatorzy zaznaczają, że są otwarci na różnorodność. Projekty można zgłaszać do 16 marca za pośrednictwem formularza na stronie internetowej www.swidkon.org. Autorzy pomysłów, które zostaną włączone do programu w nagrodę dostaną darmową wejściówkę na całe dwudniowe wydarzenie.

– Chcemy dać szansę uczestnikom konwentu, aby mogli zaangażować się w organizację – mówi M. Nieszporek. – To nie tylko wzbogaci program imprezy, ale podpowie nam, czego oni od niej oczekują i pozwoli jeszcze bardziej ją uatrakcyjnić i podnieść jej rangę.

Jak twierdza organizatorzy, Świdkon skierowany jest do osób w każdym wieku – uczniów, studentów, ale też osób starszych. Bilet na jeden dzień kosztuje 15 złotych. Organizatorzy zapewniają uczestnikom nocleg w szkole, ale przypominają, że każdy musi mieć śpiwór i karimatę bądź materac, a niepełnoletni – pisemną zgodę opiekuna.

Joanna Niećko