Uhonorujmy pośmiertnie zasłużonego trenera

Krzysztof Lemieszek, jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla świdnickiej siatkówki, zmarł nagle 29 marca 2017 roku, w wieku zaledwie 55 lat

– Był niezwykle otwartym i pogodnym człowiekiem; bez reszty oddany sportowi i żołto-niebieskim – tak znajomi i przyjaciele zapamiętali Krzysztofa Lemieszka, zawodnika, wieloletniego trenera i działacza siatkarskiej sekcji Avii Świdnik. W marcu br. roku mija piąta rocznica jego śmierci. Miejscy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z propozycją o uczczenie jego pamięci nadaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnika”.

Krzysztof Lemieszek to postać, której miłośnikom siatkówki, a zwłaszcza kibicom Avii Świdnik, nie trzeba przedstawiać. Jego nazwisko na stałe wpisało się w historię świdnickiego klubu, w którym spędził ponad połowę swojego życia. Od 1977 roku grał w juniorach Avii, a dwa lata później dołączył do kadry pierwszego zespołu. Po zakończeniu  kariery sportowej, od 1994 roku pracował jako szkoleniowiec Avii. Z niewielką przerwą trenował świdnickich siatkarzy przez prawie 18 lat. W sezonie 2016/17 był drugim szkoleniowcem drużyny, która grała wówczas w drugiej lidze.

– Był związany z Avią na dobre i na złe. Imponował nam na każdym kroku. Ani w życiu, ani na boisku nie bał się wyzwań i zawsze walczył o zwycięstwo. Nie zostawił klubu nawet w trudnym czasie – wspominają znajomi trenera.

K. Lemieszek odszedł nagle, 29 marca 2017 roku, mając 55 lat. Jak dotąd środowiska sportowe, ani Ratusz nie zdecydowały się na upamiętnienie tej postaci, ale wiele wskazuje, że niebawem się to zmieni.

Z wnioskiem o odznaczenie śp. Krzysztofa Lemieszka, zawodnika, wieloletniego trenera i działacza sekcji siatkówki w Avii Świdnik w minionym tygodniu tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnika” zwrócili się do burmistrza miejscy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej: Waldemar Białowąs, Robert Syryjczyk, Grzegorz Doroba, Krzysztofa Kamińska i Stanisław Skrok.

– Krzysztof Lemieszek to bardzo ważna postać dla historii lokalnej siatkówki. Znakomity i wspaniały człowiek, który zarażał wszystkich swoją pasją, poświęceniem i charyzmą. Był wspaniałym zawodnikiem i trenerem. Jego zasługi dla świdnickiej siatkówki; dla całego świdnickiego sportu, są bezsprzeczne – mówi W. Białowąs.

Wniosek w sprawie uhonorowania K. Lemieszka poparli także świdniczanie – prawie 250 osób. Podpisy w bardzo krótkim czasie zebrała Iwona Lemieszek, żona zmarłego trenera. – Cieszy mnie ta inicjatywa. Jestem za nią wdzięczna. Mam nadzieję, że spotka się z przychylnością pana burmistrza. Cieszę się dla moich wnuków, dla młodego pokolenia, któremu musimy pokazywać, że pamięć o ludziach, którzy znaczyli coś dla miasta należy w jakiś sposób honorować – mówi I. Lemieszek.

Klub radnych KO przygotował także interpelację, w której proponuje ustanowienie cyklicznej imprezy sportowej imienia Krzysztofa Lemieszka. – Proponujemy, aby sportowa spółka MKS Avia Świdnik corocznie organizowała krajowy lub międzynarodowy turniej siatkówki dla dzieci i młodzieży, który będzie upamiętniał Krzysztofa Lemieszka –postać wybitną, znaną nie tylko w Świdniku, ale i w całej siatkarskiej Polsce.

W 2022 roku obchodzimy 70-lecie powstania Avii Świdnik, będzie to rok szczególny dla wszystkich kibiców i sympatyków tego klubu sportowego. Taka rocznica zobowiązuje do godnego upamiętnienia zasłużonych zawodników, trenerów, działaczy i pracowników klubu, dlatego prosimy o informację, czy Pan Burmistrz przychyli się do niniejszej prośby Radnych Miasta i bardzo wielu kibiców Avii Świdnik – napisali radni.

Do tematu wrócimy.  w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here