Ukłon w stronę przeszłości

Przygotowania trwały wiele miesięcy, ale efekt robi wrażenie. W dawnej synagodze w Wojsławicach powstała lokalna izba tradycji. Ma przypominać o wielokulturowej przeszłości miasteczka.

Remont i aranżacja wnętrza synagogi na potrzeby Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej to ostatni etap projektu „Na szlaku kultur i tradycji Ziemi Wojsławickiej – ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego gminy Wojsławice”. Jego realizacja kosztowała ok. 3,9 mln zł, z czego ok. 2,5 to środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

– W ramach tego projektu przeprowadziliśmy remont budynku byłej szkoły w Majdanie Ostrowskim, gdzie utworzyliśmy Ośrodek Trzech Kultur, a w budynku dawnej szkoły w Rozięcinie, Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji. Trzecim wyremontowanym obiektem jest właśnie zabytkowa synagoga w Wojsławicach – mówi wójt, Henryk Gołębiowski.

W ubiegły czwartek, 12 listopada, odbyło się otwarcie izby tradycji. Ze względu na pandemię uroczystość miała symboliczny wymiar. Towarzyszyła jej projekcja filmu i modlitwa ekumeniczna. Przecięcia wstęgi, w imieniu wszystkich zaangażowanych w stworzenie izby, dokonał wójt Gołębiowski.

– Dzięki projektowi udało nam się całkowicie zmienić oblicze tego miejsca i myślę, że mamy powody do zadowolenia – przyznaje wójt. – Żałuję niestety, że ta ważna i historyczna uroczystość nie mogła odbyć się przy licznym udziale mieszkańców. Jak tylko zostaną zniesione obostrzenia, udostępnimy izbę odwiedzającym.

W sali głównej synagogi stworzono wystawę stałą, poświęconą wielokulturowym dziejom Wojsławic. Zobaczymy tu m.in. zdjęcia, dokumenty, czy naczynia liturgiczne, a dzięki temu, że ekspozycja wykorzystuje również nośniki multimedialne, możemy odbyć wirtualną przechadzkę po dawnym rynku, czy posłuchać wspomnień mieszkańców Wojsławic.

Na piętrze, w dawnym babińcu synagogi zaaranżowano salę, która będzie wykorzystywana do organizacji warsztatów, spotkań kulturalnych, czy wystaw tymczasowych. Z myślą o najmłodszych odwiedzających salę wyposażono m.in. w niski stół z eksponatami podświetlonymi od dołu oraz siedziska-kostki, z wytłoczonymi literami w trzech alfabetach: łacińskim, hebrajskim i cyrylicy. (kw)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here