Ukraina na rocznicę

Chełmski Klub Podróżników Stowarzyszenia WeRwA obchodził niedawno pięciolecie swojej działalności. Jubileuszowa impreza odbyła się w kawiarni Decaffencja (głównym miejscu spotkań chełmskich turystów), a część turystyczną poświęcono Ukrainie – krajowi bliskiemu Polakom, a przede wszystkim atrakcyjnemu i taniemu.

 

Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna poświęcona dotychczasowej działalności klubu. Goście mogli przypomnieć sobie wszystkie 35 spotkań, które odbywały się nie tylko w Decaffencji, ale też w Galerii Atelier, Habibi, Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz restauracjach Gospoda Sto Pociech i Lwów. Przez 5 lat publiczność wirtualnie zwiedziła ponad 50 krajów leżących na 5 kontynentach. Jak dotąd zabrakło tylko prezentacji o Australii, ale w najbliższym czasie zostanie to uzupełnione.
Podsumowanie 7 wycieczek, jakie stowarzyszenie zorganizowało w tym roku (5 wyjazdów do Lwowa, 5-dniowa wycieczka na Podole i Bukowinę oraz 3-dniowa wizyta w Kijowie), to kolejna część rocznicowych wspomnień. Swoje zdjęcia Lwowa zaprezentował gościom Paweł Klajnert – znany chełmski fotografik, a kawiarnia Decaffencja zaserwowała wszystkim smaczny poczęstunek. Nie zabrakło też urodzinowego tortu. Muzycznie spotkanie ubarwiła kapela „Kataryna”, przygrywając szlagiery lwowskie i piosenki starego Chełma. Na finał zespół, wspólnie z publicznością, zaśpiewał „Hej sokoły”, co było znakomitym podsumowaniem ukraińskiego wieczoru.

ChKP już snuje plany na najbliższe miesiące. 16 grudnia będzie można odbyć wirtualną podróż „w 25 dni dookoła świata”. Następne spotkania poświęcone będą m.in. Kubie, USA, krajom Afryki i Ameryki Południowej. Odbędzie się też druga edycja słynnego wieczoru włoskiego z degustacją potraw i wina.
– Oczywiście nie zapomnimy o najpiękniejszym kraju, jakim jest Polska. W dniach 17-18 grudnia zapraszamy na zwiedzanie i jarmark przedświąteczny do Lwowa, a od wiosny planujemy rozszerzyć nasze propozycje wycieczek. Wszystkie informacje dostępne są na Facebooku Stowarzyszenia WeRwA i Chełmskiego Klubu Podróżników – mówi Anna Gorczyca, prezes Stowarzyszenia WeRwA.
Organizatorzy ChKP serdecznie dziękują wszystkim, którzy zechcieli powspominać swoje podróże, a także tym, którzy pomogli w działalności klubu, i zapraszają kolejnych podróżników.
Gośćmi chełmskich spotkań są głównie „podróżnicy-amatorzy”, którzy za prezentacje nie pobierają żadnych honorariów. Ewentualni sponsorzy (głównym jest Biuro Usług Turystycznych Krystyna) fundują nagrody w konkursach czy też np. degustacje potraw. (opr. pc)