Ułożą dywanik z Rudnika do Chorupnika

W 2023 roku cały odcinek powiatowej drogi z Mościsk przez Rudnik do Chorupnika będzie miał asfaltowy dywanik. Powiat krasnostawski dostał prawie 12 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Polski Ład na jej dalszą przebudowę. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Powiat otrzymał wsparcie na jeszcze jedną inwestycję, przebudowę mostu na rzece Łopa w Łopienniku Dolnym. Odpadł natomiast wniosek na rozbudowę budynku DPS w Bończy.

Powiat krasnostawski z „Polskiego Ładu” dostał ponad 15 mln zł. – Otrzymaliśmy wsparcie na dwa wnioski, choć składaliśmy trzy – mówi starosta Andrzej Leńczuk. – Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni z podziału pieniędzy. Jeszcze w tym roku będzie możliwość złożenia projektów do drugiej edycji programu.

Powiat dostał 11 875 000 zł na dalszą rozbudowę drogi z Mościsk do Chorupnika, która łączy dwie trasy wojewódzkie, 843 z Krasnegostawu do Kraśnika i 837 z Żółkiewki do Zamościa. Odcinek 4 km z Mościsk do Rudnika został przebudowany przed trzema laty, jeszcze za rządów PSL i starosty Janusza Szpaka. – Uzyskane dofinansowanie pozwoli nam zrealizować inwestycję na odcinku od Rudnika do Chorupnika, czyli ponad 5 km drogi. Kończymy opracowanie dokumentacji technicznej i, jeśli dostaniemy ją jeszcze w listopadzie, będziemy chcieli w tym roku ogłosić przetarg, bo sporządzony do projektu kosztorys będzie oparty na bieżących cenach. Stawki za materiały budowlane rosną, podobnie jak koszty pracy. Nawet jeśli będzie trzeba dołożyć do tej inwestycji, zrobimy to, bo finansowe wsparcie z programu jest bardzo atrakcyjne – wyjaśnia Andrzej Leńczuk.

Dofinansowanie wynosi aż 95 proc. wszystkich kosztów inwestycji. Udział własny w wysokości około 600 zł pokryją powiat krasnostawski oraz gminy Rudnik i Gorzków. – Umówiliśmy się, że starostwo na wkład własny zabezpieczy 50 procent, a resztę, proporcjonalnie w zależności od długości drogi na własnym terenie, obie gminy – podkreśla starosta.

Powiat krasnostawski dostał pieniądze na jeszcze jedno zadanie, przebudowę mostu na rzece Łopa w Łopienniku Dolnym, na drodze powiatowej łączącej Krasnystaw z miejscowością Pełczyn. Na tę inwestycję otrzymał 3 467 500 zł. – Dokumentację mamy gotową, w zasadzie niedługo będziemy startować z przetargiem – podkreśla Leńczuk.

Przepadł natomiast wniosek na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Bończy. Szacowana na ponad 7 mln zł inwestycja póki co nie będzie realizowana. – Spodziewaliśmy się, że dostaniemy pieniądze na co najmniej dwa projekty drogowe i tak się stało. Jeszcze w tym roku samorządy mają składać wnioski do drugiej edycji programu, a w kolejnym roku też mają być dwa konkursy. Okazji do zdobycia kolejnych pieniędzy z zewnątrz będzie zatem sporo – uważa Andrzej Leńczuk. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here