Ulżą niepełnosprawnym

Mieszkańcy gminy Siennica Różana, którzy mają problemy z poruszaniem się, będą mogli skorzystać z usług transportowych organizowanych przez samorząd. Gmina zamierza kupić odpowiedni samochód.

Na realizację projektu pod nazwą „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”, gmina Siennica Różana pozyskała z Unii Europejskiej ponad 430 tys. zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane nie tylko na zakup samochodu, ale również zatrudnienie kierowcy i asystenta – dyspozytora.

– Z nowych usług będzie mogła skorzystać każda osoba, która ma kłopoty z tak zwaną mobilnością, przy czym jej niepełnosprawność nie musi być potwierdzona specjalnym orzeczeniem – informuje wójt Siennicy Różanej Leszek Proskura.- Gdy będzie miała kłopot w dotarciu do sklepu czy urzędu będzie mogła to zgłosić do dyspozytora, który będzie przyjmować takie informacje w godzinach pracy urzędu gminy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dyspozytor będzie również asystentem kierowcy – dodaje.

Zarówno kierowca, jak i asystent (dyspozytor) rozpoczną pracę, gdy gmina kupi 9-osobowy samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym jednej na wózku inwalidzkim. Jeśli samochód uda się kupić w planowanym terminie, nowa usługa ma być uruchomiona od grudnia, unijne środki powinny wystarczyć na pokrycie kosztów przedsięwzięcia przez 19 miesięcy. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here