UMCS zbuduje nowe akademiki

Największa uczelnia wyższa w naszym regionie planuje postawienie kolejnych trzech akademików. Nowe studenckie mieszkania miałyby stanąć na działce u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej. Budowa rozpoczęłaby się już w czerwcu przyszłego roku. Akademiki mogłyby pomieścić 1700 żaków.
Nowe miejsca noclegowe potrzebne są studentom UMCS z zagranicy, a zwłaszcza najliczniejszej grupie pochodzącej z Ukrainy. W tym roku akademickim na uczelni rozpoczęło studia 1,6 tysięcy żaków spoza granic Polski. Kompleks trzech 12-piętrowych akademików miałby stanąć na prawie 1,5-hektarowej działce znajdującej się u zbiegu ulic Lesława Pagi i Głębokiej. – Przetarg wygrała lubelska spółka Square Investment, która zaoferowała cenę 12,6 mln złotych netto – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. Nowe akademiki mogą stanąć na zachwaszczonym terenie nazywany powszechnie „Kambodżą”. Teren po byłej jednostce wojskowej jest niezabudowany. Znajdują się na nim tylko fundamenty dwóch rozebranych budynków. Rozlegała przestrzeń działki ciągnie się od ulicy Pagi aż do Wydziału Artystycznego UMCS. Nowe akademiki powstaną na części znajdującej się najbliżej miasteczka akademickiego Uczelni. To bardzo korzystna lokalizacja dla przyszłych studentów. W ubiegłym tygodniu doszło już do podpisania zgody inwestora z uczelnią.
– Podpisaliśmy umowę przedwstępną z inwestorem, który wygrał przetarg. Obecnie przeprowadzane są różne formalności oraz czynione są pewne przygotowania ze strony inwestora – informuje rzecznik UMCS.
W kolejce są jeszcze formalności związane z prawem pierwokupu, jaki ma miasto. Ponieważ teren, na którym miałby stanąć akademiki pierwotnie należał do Skarbu Państwa to właśnie gmina ma pierwszeństwo w jego kupnie. Na odpowiedź Ratusz ma 30 dni.
– Transakcja nie została jeszcze ostatecznie sfinalizowana – dodaje Aneta Adamska, rzecznik UMCS. Nowy teren z akademikami nazywać się będzie prawdopodobnie „International Campus Pagi”. Staną na nim trzy 12-piętrowe budynki z podziemnymi parkingami i lokalami usługowymi na parterze. Znajdzie się tam m.in. sklep spożywczy, pralnia samoobsługowa, oddział banku i punkty gastronomiczne. Kompleks ma być ogrodzony i monitorowany. Łącznie w akademikach znajdzie się miejsce dla około 1700 studentów. Obecnie UMCS dysponuje dziewięcioma akademikami, jest w nich ponad 2,6 tys. miejsc. Siedem budynków znajduje się na terenie miasteczka akademickiego, kolejne przy ul. Zana i Sowińskiego.(EM.K.)