Upał silniejszy od zakazów

Chociaż w znajdujących się na placu Litewskim fontannach obowiązuje zakaz kąpieli fala upałów sprawia, że są pełne małych dzieci i młodzieży. Niektórzy na darmową kąpiel przybywają aż z odległych dzielnic Lublina.


– Ze względów bezpieczeństwa kąpanie, takie jak w basenie, nie powinno mieć tu miejsca i trzeba podchodzić z rozwagą do kwestii korzystania z fontann. Dopuszczalne jest np. zamoczenie dłoni i wykorzystanie wody do schłodzenia się, dzieci nadal mogą pluskać się wodą, jednak nie jest to kąpielisko, nie ma przy fontannach ratownika, w związku z czym nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa, a korzystanie z fontanny jak z basenu doprowadzić może do sytuacji niebezpiecznych – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. – Możliwe jest korzystanie z wody w sposób rozważny, z zachowaniem ogólnych zasad współżycia społecznego, które nie zaburzą poczucia estetyki, a także spokoju innych osób wypoczywających na placu Litewskim – dodaje. Jednak w upalne dni fontannę jak basen traktują tłumy ludzi. Niektóre rodziny przychodzą z kocami i ręcznikami, wprost mówiąc o tym, że przyszły się wykąpać. – Słoneczny Wrotków w tym roku podniósł ceny, w Zalewie co jakiś czas są sinice, więc wolę tu z dzieckiem przyjść, tym bardziej że mam kilka kroków – mówi pani Anna, mama dwójki małych dzieci. I choć miejskie fontanny wyposażone są w urządzenia do uzdatniania wody i jest ona chlorowana i filtrowana, to jednak nie jest to taki rodzaj oczyszczania, jak w przypadku wody basenowej. – Dodatkowo w przypadku fontann występują inne zewnętrzne czynniki, np. zanieczyszczenia przez ptaki, możliwy jest dostęp innych zwierząt – nie jest to teren ogrodzony itd. – przypomina Olga Mazurek-Podleśna.

Mandatem w pływaków?

Nowa miejska fontanna jest stale monitorowana przez straż miejską, która nieodpowiednie zachowanie może ukarać mandatem. – Od połowy czerwca, kiedy został otwarty plac Litewski, Straż Miejska pilnuje porządku na placu. Pouczamy i upominamy osoby, które próbują korzystać z fontanny w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem, tj. kąpać się lub pływać. Dozwolone jest schładzanie się wodą, można też korzystać z dolnej części fontanny, spacerując pomiędzy dyszami – przestrzega Robert Gogola, rzecznik prasowy straży miejskiej. Widząc nieprawidłowe zachowania strażnicy nie wahają się interweniować. Początkowo udzielano około 8-10 pouczeń dziennie, obecnie jest to około 2-3 pouczeń. Jednak, jak do tej pory, nikt nie został ukarany za kąpiel w fontannie. – W każdym przypadku, gdy funkcjonariusze zwracali uwagę, osoby stosowały się do naszych zaleceń. Nie wykluczamy, że w sytuacji zakłócania porządku bądź niestosowania się do naszych zaleceń zastosujemy inne środki przewidziane prawem – informuje Robert Gogola. Mandaty posypały się za to za inne wykroczenia. Za zaśmiecanie i spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym straż miejska wystawiła do tej pory 32 mandaty. Ratusz apeluje o rozsądne korzystanie z nowej wodnej atrakcji. – Fontanna ma służyć mieszkańcom, chcemy jednak zwrócić szczególną uwagę na ostrożność i rozwagę, a także przypomnieć, że plac Litewski jest miejscem reprezentatywnym i zabytkowym, które tworzy wizerunek naszego miasta i nie jest to odpowiednie miejsce na kąpiele, szczególnie bez ubioru lub w strojach kąpielowych – przypomina Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.
(EM.K.)