Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 1 marca, będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie lubelskich obchodów, oprócz oficjalnych uroczystości, jest m.in. turniej piłki nożnej. Hołd żołnierzom polskiego powojennego podziemie niepodległościowe i antykomunistycznego oddadzą również świdniczanie.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto patriotyczne, poświęcone „upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia”. Obchodzone jest 1 marca. – Data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej – czytamy na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Poniżej prezentujemy najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia zaplanowane w ramach lubelskich obchodów.

Piątek, 28 lutego

Godz. 16.30 Konferencja popularno-naukowa „Żołnierze Niezłomni” historia i przywracanie pamięci, IPN Oddział w Lublinie, ul. Wodopojna 2, sala konferencyjna: Grzegorz Makus (OBEN IPN w Lublinie) – Okoliczności śmierci ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”; Dr Krzysztof Busse (Del. IPN w Radomiu) – „Sprawa Radecznicy” jako element walki władz komunistycznych z Kościołem rzymskokatolickim w Polsce; Aneta Kołtun (OA IPN w Lublinie) – „Śladami zbrodni”. Lubelskie katownie aparatu represji w latach 1944-1954; Artur Piekarz (OBPiI IPN w Lublinie) – Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie w 2019 roku; Łukasz Pasztaleniec (OBPiI IPN w Lublinie) – Poszukiwania Niezłomnych z Lubelszczyzny na terenie Warszawy, Wrocławia i Słupska

Sobota, 29 lutego

Godz. 9.00 – I Lubelski Turniej Piłki Nożnej im. Żołnierzy Wyklętych, Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, ul. Podwale 11.

Niedziela, 1 marca

Godz. 9.00 – Złożenie wieńców przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 – cmentarz przy ul. Unickiej, godz. 9.30 – Uroczystości na placu Zamkowym pod Pomnikiem Zaporczyków: apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców, godz. 10.45 – Złożenie wieńców pod pomnikiem NSZ, godz. 11 – Złożenie wieńców pod pomnikiem WiN, godz. 11.30 – Msza w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie, ul. Jana Pawła II 11.

Plan obchodów w Świdniku

W niedzielę, 1 marca, o 18.00 w parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła przy ul. Wyszyńskiego (tzw. Okrągły Kościół) odprawiona zostanie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. O 19.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Nieznanego Żołnierza na pl. Konstytucji 3 maja. Następnego dnia o 11.30 w Miejskim Ośrodku Kultury przy al. Lotników Polskich będzie można obejrzeć film – reportaż „Wigilia w Łagrze 3”. W ramach obchodów, już 27 lutego, zostanie rozstrzygnięta VIII edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Żołnierze Wyklęci – Niepokonani”, który jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu świdnickiego. GR, J

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here