Upamiętnili legendarny przelot

„Kubuś” zawisł pod sufitem terminalu PLL

W terminalu Portu Lotniczego Lublin zawisł model szybowca PWS 101. Właśnie takim szybowcem, nazwanym „Kubuś”, pilot Tadeusz Góra przekroczył barierę 500 km w nieprzerwanym locie z Bezmiechowej do Małych Solecznik, za co otrzymał pierwszy na świecie Medal Lilienthala.


Szerszej publiczności wykonany w skali 1:3 model szybowca został zaprezentowany w ubiegły wtorek, 18 maja, dokładnie w rocznicę rekordowego przelotu pilota Tadeusza Góry, legendy awiacji, generała, wieloletniego mieszkańca Świdnika. To właśnie 18 maja 1938 roku, T. Góra przekroczył barierę 500 km w nieprzerwanym locie z Bezmiechowej do Małych Solecznik (dzisiejsza Litwa). Za ten wyczyn otrzymał pierwszy w świecie Medal Lilienthala, najwyższe międzynarodowe wyróżnienie szybownicze.

Model szybowca PWS-101, który ozdobił terminal świdnickiego lotniska, został zakupiony dzięki członkom Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, a wykonania podjęli się Krzysztof Komenda i Andrzej Lipiński. Wsparcia udzielili modelarze z Klubu Modelarskiego Taurus, Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, Urząd Miasta Świdnik oraz świdnickie spółki PEC, Pegimek i Remondis. (opr. w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here