Upamiętnili rząd Daszyńskiego

Uroczystości pod tablicą upamiętniającą powstanie rządu Daszyńskiego

101. rocznicę utworzenia w Lublinie tzw. rządu Daszyńskiego obchodzili w ubiegłym tygodniu działacze związani z lewicą. Złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą jego powstanie, znajdującą się przy wejściu do obecnej siedziby Wydziału Politologii UMCS na placu Litewskim.


– W tym budynku, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku, powstał Tymczasowy Rząd Ludowy RP Ignacego Daszyńskiego, rząd z działaczami socjalistycznymi. Właśnie w tych dniach pojawiły się zapowiedzi znakomitych, rewolucyjnych reform socjalnych i społecznych – przypomniał Stanisław Kieroński, związany z SLD lubelski radny, składając wiązanki kwiatów przed gmachem obecnego Wydziału Politologii UMCS, gdzie 101 lat temu utworzony został rząd Daszyńskiego. W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale też m.in. Lewicy Razem czy Wiosny Roberta Biedronia.

Kieroński przypomniał zasługi rządu Daszyńskiego. – W tym gmachu, z tego balkonu padły słowa o zrównaniu w prawach wszystkich, bez względu na religię czy płeć. To była niesamowita chwila. Z tego balkonu padły słowa o 8-godzinnym dniu pracy. W tym gmachu ogłoszono zapowiedź zrównania praw wyborczych kobiet i mężczyzn – wyliczał S. Kieroński, który obecnie jest radnym klubu Krzysztofa Żuka.

Kieroński odniósł się również do aktualnej sytuacji politycznej. – Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli w 2018 roku, lewica wróciła do Rady Miasta Lublin, a na 101. rocznicę lewica wróciła do Sejmu RP. Lewica zakończyła głupie swary i jest razem. Jest to wielkie wydarzenie – powiedział, odnosząc się do wyniku niedawnych wyborów parlamentarnych. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał w nich 12,56 % głosów i po 4 latach wrócił do Sejmu RP. Wynik głosowania, które odbyło się 13 października, przełożył się na 49 mandatów. Z list SLD startowali również członkowie Lewicy Razem i Wiosny.

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej (potocznie rząd Daszyńskiego) utworzono w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku w Lublinie. Funkcjonował zaledwie kilka dni. – Lubelski rząd pod przewodnictwem Daszyńskiego podporządkował się 14 listopada Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Piłsudski polecił Daszyńskiemu sformowanie rządu; misja ta jednak się nie powiodła – czytamy na specjalistycznym portalu dzieje.pl.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here