Upamiętnili słynną bitwę

100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i jednocześnie Święto Wojska Polskiego obchodziliśmy w sobotę, 15 sierpnia. Główna część lubelskich uroczystości odbyła się na Placu Litewskim.

W programie było m.in.: odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, podniesienie flagi państwowej, odczytanie wyróżnień czy złożenie wieńców. Główna część lubelskich uroczystości odbyła się na Placu Litewskim. Wcześniej mieszkańcy Lublina i zaproszeni goście wzięli udział w mszy świętej, która odbyła się w archikatedrze lubelskiej. W uroczystościach uczestniczył m.in. Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Jak czytamy na łamach portalu historycznego dzieje.pl w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Jest ona uznawana za 18. najważniejszą bitwę w historii świata i określana mianem „Cudu nad Wisłą”. Zadecydowała bowiem o zachowaniu odzyskanej przez Polskę w 1918 roku niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Bitwa Warszawska okupiona była śmiercią wielu żołnierzy. – W wyniku bitwy straty strony polskiej wyniosły: około 4,5 tysięcy zabitych, 22 tysiące rannych i 10 tysięcy zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że około 25 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tysięcy trafiło do polskiej niewoli, a 45 tysięcy zostało internowanych przez Niemców – czytamy na łamach dzieje.pl.

15 sierpnia jest w naszym kraju świętem państwowym. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, które jest formą upamiętnienia właśnie Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia przypada też święto religijne. Tego dnia katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. GR

Archiwum na rocznicę

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało projekt pt. „Walka zbrojna-Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921”. Projekt składa się z kilku elementów: wystawy pt. „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 – w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie”, albumu „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie” oraz zeszytu edukacyjnego „Polski żołnierz idzie w bój… rusz głową pomóż mu… Gry, zabawy i nauka w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Projekt ma na celu nie tylko upamiętnienie Bitwy Warszawskiej i wojny w latach 1919-1921, ale również promocję i popularyzację działalności Archiwum Państwowego
w Lublinie oraz jego materiałów.