Upamiętnili straszny dzień

W niedzielę 1 września, upamiętniliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Lubelskie uroczystości rozpoczęły się od mszy św. za poległych podczas wojny obronnej w 1939 r. w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu. Kolejna ich część odbyła się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim. W programie znalazły się m.in.: odegranie hymnu Polski, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem, a także odegranie melodii „Cisza”.

Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali Polskę. Ten dzień uznaje się za początek II wojny światowej. – O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu – czytamy na stronie internetowej 1wrzesnia39.pl. 1 września 1939 roku – jeszcze przed atakiem na Westerplatte – miało również miejsce bombardowanie Wielunia przez niemieckie lotnictwo.

GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here