Urok alpaki

Zrzucił mundur zawodowego strażaka i prowadzi największą w powiecie chełmskim hodowlę alpak. – To niezwykłe, łagodne zwierzęta, które świetnie nadają się do terapii z dziećmi czy osobami starszymi – mówi Jacek Waszczuk, mieszkaniec Kamienia, który pozostaje pod urokiem sympatycznych zwierząt z rodziny wielbłądowatych.

Jacek Waszczuk z Kamienia już jako kilkunastolatek działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu. Obecnie jest komendantem tej jednostki. Przez 20 lat był też zawodowym strażakiem, prowadząc jednocześnie działalność w zakresie stolarki budowlanej i transportu międzynarodowego. Trudno mu było połączyć wszystkie obowiązki, dlatego niedawno rozstał się z mundurem zawodowego strażaka.

W międzyczasie kolega pokazał mu w internecie hodowlę alpak. Sympatyczne zwierzątka z rodziny wielbłądowatych zaciekawiły pana Jacka. Zaczął zgłębiać wiedzę o nich i w końcu kupił dwa samce. Alpaki zauroczyły go do tego stopnia, że wkrótce powiększył stado o trzy samiczki. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki i opiekę, uczestniczył w szkoleniach poświęconych tej tematyce. Alpaki pana Jacka w ciągu dnia najczęściej spędzają czas na trawiastym wybiegu, a nocują w budynku gospodarczym sąsiadującym ze stajnią.

Pan Jacek przez wiele miesięcy obserwował ich zachowanie i sposób, w jaki komunikują się ze sobą. Mówi, że to łagodne zwierzęta, które świetnie nadają się do pracy z osobami starszymi, dziećmi, w tym także nadpobudliwymi, niepełnosprawnymi. Aby prowadzić tego typu zajęcia, pan Jacek ukończył kurs alpakoterapii.

Współpracuje z kilkoma chełmskimi placówkami, w tym przedszkolami. Prowadzi zajęcia dla dzieci, które mają wielką frajdę z przebywania z alpakami. Mieszkaniec Kamienia w planach ma powiększenie hodowli. Już teraz jest ona największą w powiecie chełmskim, a jego „Zagroda Alpaki”, gdzie można zobaczyć także konie i inne ciekawe zwierzęta, staje się coraz popularniejsza.

– To przemiłe zwierzęta, które urzekają swoją łagodnością, wdzięcznością – mówi pan Jacek. – Coraz częściej są wykorzystywane w różnego typu terapiach, na przykład z dziećmi autystycznymi. Podczas zajęć dzieci głaszczą alpaki, przytulają je, wyciszą się. To niezwykłe zwierzęta. Niesamowicie jest patrzeć, jak komunikują się między sobą w stadzie. (mo)