Urzędnicy bez karpiowego?

Wciąż ważą się losy nagród i premii, które pracownicy państwowych urzędów i jednostek budżetowych, co roku otrzymywali w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ministerstwo Finansów poleciło jednostkom administracji publicznej ograniczyć ich wypłaty i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na walkę z koronawirusem. Związki zawodowe protestują i wspominają o akcji protestacyjnej.


Na początku grudnia wojewoda lubelski, Lech Sprawka, poinformował, że jest zmuszony zamrozić 3,5 mln złotych, które miały trafić do pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach nagród końcoworocznych i przekazać te środki, podobnie jak oszczędności na wynagrodzeniach związane z przebywaniem pracowników na zwolnieniach lekarskich, Ministerstwu Zdrowia na walkę z Covid-19.

– Decyzję o konieczności zablokowania pewnych kwot z planu finansowego LUW na ten rok podjął minister finansów. W naszym przypadku chodzi o 3,5 mln złotych – poinformował wojewoda, Lech Sprawka, zaznaczając, że nie jest przesądzone, że nagród nie będzie w ogóle, ale ich wypłata została wstrzymana do czasu zakończenia ustaleń w tej sprawie z ministerstwem, do którego została przekazana propozycja, by przynajmniej część z zablokowanej kwoty jednak przeznaczyć na nagrody dla pracowników zmniejszając ich wysokość.

– Czekamy na decyzję ministra. Jeżeli nasza propozycja zostanie przyjęta, w ślad za tym nastąpi uruchomienie wypłacenia przynajmniej części nagród – mówił Sprawka.

– Wciąż liczymy, że nagrody jednak będą. Jeśli nie, to będzie to duży cios dla pracowników, teraz przed Bożym Narodzeniem – mówi Elżbieta Kurzępa, szefowa Solidarności z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ograniczenia premii oprócz urzędników LUW miałyby dotknąć pracowników fiskusa, ZUS-u, straży pożarnej, sanepidu czy Kuratorium Oświaty. Stanowczo sprzeciwiają się temu związki zawodowe w tym związkowcy, ze sprzyjającej rządowi „Solidarności”. – W związku z pandemią na urzędników, choćby z ZUS, czy z sanepidu, spadł ogrom dodatkowej pracy, za którą powinni być dodatkowo nagrodzeni, a nie karani – podnoszą związkowcy. Jak twierdzi rząd sprawa ograniczenia nagród dotyczy wyłącznie tego roku i tylko wypłaty nagród i premii w zakresie niewymaganym przepisami prawa. Niezagrożona, wbrew obawom urzędników, jest wypłata w sferze budżetowej tzw. trzynastek. – Świadczenia z tego tytułu wynikają z obowiązujących przepisów i będą realizowane również w roku 2021 – zapewnia resort finansów.

Daniel Olbromski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here