Urzędnicza wizja wygrała

Aleje Racławickie zostaną przebudowane na całej długości od ronda Honorowych Krwiodawców do skrzyżowania z Lipową

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ulicy Poniatowskiego i Lipowej. Mieszkańcy Wieniawy wciąż mają zastrzeżenia do części projektu.


Aleje Racławickie zostaną wyremontowane na całej długości – od ronda Honorowych Krwiodawców do skrzyżowania z Lipową. Samo rondo też ma zostać przebudowane, podobnie jak Lipowa – pojawią się na niej buspasy. Oprócz wymiany nawierzchni przebudowane zostaną m.in. sieci: gazowa, telekomunikacyjna, wodociągowa i kanalizacyjna, a także trakcja trolejbusowa. Na skrzyżowaniach z ulicami Puławską i Grottgera oraz na wysokości rektoratu Uniwersytetu Medycznego pojawią się światła.

Wymienione zostaną również nawierzchnie chodników oraz zatoczek autobusowych i oświetlenie, a dla rowerzystów mają powstać ścieżki. W obu kierunkach miasto chce też stworzyć buspasy dla pojazdów komunikacji miejskiej. Droga zostanie poszerzona, nie obędzie się więc bez wycinki drzew. – Na Al. Racławickich dokumentacja przewiduje, że do wycięcia jest ich 88 – mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Mieszkańcy Wieniawy mają zastrzeżenia do części projektu. – Nie podoba nam się pomysł poszerzenia ulicy. Nie rozumiemy też, dlaczego ścieżka rowerowa ma się pojawić po obu stronach drogi. Wystarczyłoby zrobić dwukierunkową ścieżkę po jednej stronie i wtedy prawdopodobnie drzewa można by ocalić – uważa Tomasz Makarczuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Wieniawa.

To nie jedyna uwaga. – Złym pomysłem jest też tworzenie kolejnych świateł, np. na przejściu dla pieszych w pobliżu rektoratu Uniwersytetu Medycznego. Sygnalizacja spowolni ruch w miejscu, gdzie i tak tworzą się korki. Wystarczyłoby tam zrobić zatoczkę dla pieszych – dodaje.

Z zastrzeżeniami nie zgadza się Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza: – Te kwestie już wiele razy wyjaśnialiśmy radzie dzielnicy. Spotkania odbywały się od pięciu lat. Teraz zaczynamy realizować zadanie – mówi.

– Będziemy wracać do tematu. Konsultacje społeczne i spotkania nie przyniosły rezultatów – odpowiada Makarczuk.

W ramach tej inwestycji zmieniony ma być również bieg ulicy Poniatowskiego. Wszystkie prace mają się zakończyć najpóźniej w kwietniu 2020 roku.

Grzegorz Rekiel