Usiąść przy legendzie

Godnie, a zarazem nowocześnie uczcić postać wybitnego pilota – taki cel przyświeca Adamowi Sadło i Maciejowi Kantorowi, autorom zgłoszonego do budżetu obywatelskiego projektu pod nazwą „Ławeczka Tadeusza Góry”. Czy ich pomysł będzie miał szansę na realizację, zależy od naszych głosów.


Opole ma ławeczkę Marka Grechuty, Krynica ławeczkę z Nikoforem, Świebodzin z Czesławem Niemenem , a Nałęczów – z Bolesławem Prusem. Wkrótce do listy tych polskich miast może dołączyć także Świdnik, za sprawą projektu zgłoszonego do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego przez Adama Sadło i Macieja Kantora, członków stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa. Obaj panowie połączyli siły, by – jak mówią – nowocześnie i godnie uczcić wybitnego pilota, związanego ze Świdnikiem przez kilka dekad. Mowa o generale Tadeuszu Górze, znakomitym, wielokrotnie nagradzanym, (m.in. medalem Lilienthala, Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych), szybowniku pilocie Dywizjonu 316 w Wielkiej Brytanii. Od 1977 roku gen. Góra był kontrolerem wieży przy WSK Świdnik, a od 1979 r. szkolił pilotów helikopterów. Generał, którego życiorysem można by obdzielić kilka osób, zmarł w 2010 roku i został pochowany w alei zasłużonych na świdnickim cmentarzu komunalnym.
– Postać generała Góry łączy mieszkańców Świdnika bez względu na przyświecające im wartości, dlatego chcieliśmy w miejskiej przestrzeni uczcić tego bohatera w sposób wyjątkowy, nowoczesny i najlepszy jakościowo. Stąd pomysł na rzeźbę – ławkę z brązu, wykonaną przez uznanego artystę, na której można usiąść obok naturalnej wielkości posągu gen. Góry – tłumaczy Adam Sadło.
Pomysłodawcy skontaktowali się już w tej sprawie z wybitnym rzeźbiarzem Wojciechem Gryniewiczem, który wykonał m.in. „ławeczkę Tuwima”, zdobiącą od 1999 r. ul. Piotrkowską w Łodzi.
– To absolutna pierwsza liga w tej dziedzinie sztuki. Jego dzieło, które stanęłoby w centrum Świdnika, miałoby wysoką wartość nie tylko sentymentalną, ale i artystyczną. Można sobie wyobrazić, że dużo osób przyjeżdżałoby do miasta tylko po to, by zobaczyć rzeźbę, usiąść „obok gen. Góry” i zrobić sobie zdjęcie. Teraz wszystko w rękach głosujących świdniczan, a później realizacji przez artystę w porozumieniu z miejskimi urzędnikami. – mówi Maciej Kantor.
Jeśli chodzi o budżet obywatelski, pan Maciej ma już na koncie pewne sukcesy. Jego projekt zgłoszony do pierwszej edycji doczekał się realizacji. Chodzi o plac zabaw z siłownią, który powstał na osiedlu Wschód.
Koszt „Ławeczki Tadeusza Góry” został wyceniony na 106 tys. zł. Kwota obejmuje projekt, materiał, wykonanie oraz instalację rzeźby przy chodniku na zbiegu ulic Baczyńskiego i Niepodległości. Głosowanie nad projektami do budżetu obywatelskiego rozpoczyna się 18 września i potrwa do 2 października 2017 r. (w)