Uszczknęli z basenów na drogę

Planowane na ten rok rozpoczęcie budowy kompleksu basenów prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Inwestycja najwcześniej rozpocznie się w przyszłym roku

Choć niejednomyślnie, świdniccy radni zgodzili się, aby środki zaplanowane w tegorocznym budżecie na budowę basenów uszczuplić o kwotę 2 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczona na budowę ulicy Sosnowej.


W ubiegły wtorek, 15 maja, świdniccy radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji. Zwołano ją, by dokonać niezbędnych zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Najważniejsza z przyjętych poprawek to zmniejszenie kwoty ok. 15 mln zł do kwoty 13 mln zł ze środków zapisanych na budowę kompleksu basenów. Tak pozyskane 2 mln zł zostaną przeznaczone na budowę ulicy Sosnowej.

– Budowa ulicy Sosnowej nie została wcześniej ujęta w budżecie, bo stosunkowo niedawno pojawiła się możliwość pozyskania na nią środków z Urzędu Wojewódzkiego, a dokładnie z programu „Wsparcia Lokalnej Infrastruktury Drogowej”. Potrzebny jest też oczywiście wkład własny i stąd te przesunięcia. Mamy gotowy projekt i uregulowaną sprawę gruntów, więc żal byłoby nie skorzystać z tego dofinansowania – mówi radny Marcin Dmowski, przewodniczący klubu radnych Rodzina i Prawo.

Ulica zostanie wybudowana na odcinku od Rubinowej do Kolorowej, ale, jak zapowiada ratusz, jeszcze w tym roku zleci opracowanie projektu budowy pozostałej części ulicy, tak by była gotowa do realizacji.

W głosowaniu za przesunięciem 2 mln zł z kwoty przeznaczonej na baseny większość radnych była za. Od głosu wstrzymali się opozycyjni radni Świdnik Wspólna Sprawa – Edyta Lipniowiecka i Wiesław Księski.

– Uważamy, że skoro te środki zostały zapisane w budżecie na budowę basenów, powinny być całościowo na nie wykorzystane – tłumaczy radna Lipniowiecka. – Podczas sesji pytałam również, czy możemy pozwolić sobie na takie przesunięcia i o to, co dalej z budową basenów. Pan wiceburmistrz Piotrowicz wyjaśniał, że w czerwcu powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą. Najprawdopodobniej będzie to firma Warbud. Zapewniono mnie również, że pieniądze na baseny są zabezpieczone, aczkolwiek potrzebny będzie pewien „montaż finansowy”, ale o tym będziemy rozmawiać na czerwcowej sesji. Moim zdaniem dopóki umowa nie zostanie podpisana, nie ma o czym rozmawiać. Słyszeliśmy już wiele obietnic, ale nic z nich na razie nie wynika. A przecież baseny są bardzo ważne. Chodzi też o pewną tradycję. Nasi rodzice chodzili na basen, my też w młodości i chcielibyśmy, aby nasze dzieci też mogły.

Michał Piotrowicz wiceburmistrz Świdnika, potwierdza, że najpewniej w czerwcu podpisana zostanie umowa z wykonawcą budowy basenów, co będzie jednoznacznie z rychłym wejściem Warbudu na teren budowy. Podczas sesji zwiększono także kwoty na przetargi na rozbudowę cmentarza komunalnego, modernizację ulic Hallera, Brzegowej i Akacjowej. (w)