Uważajcie na placu Bychawskim

Nowa organizacja ruchu obowiązuje na skrzyżowaniu placu Bychawskiego z ulicami
Władysława Kunickiego, Wolską i 1 Maja. Przedstawiciele ratusza proszą kierowców o zachowanie ostrożności, zwracanie uwagi na sygnalizatory i unikanie „ jazdy na pamięć”.


– Korekta polega m.in. na zmianie sygnalizatorów z ogólnych na kierunkowe i montażu dodatkowego sygnalizatora kierunkowego. Obecnie znajdują się w tym miejscu dwa sygnalizatory nad jednym pasem – jeden do jazdy na wprost, drugi do jazdy w lewo – wyjaśnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.
Zmiany zostały wprowadzone na stałe. Urzędnicy proszą kierowców o zachowanie

ostrożności, zwracanie uwagi na sygnalizatory i unikanie „ jazdy na pamięć”. – Z analizy zapisów z kamer systemu zarządzania ruchem wynika, że zmiany upłynniły ruch na skrzyżowaniu, a prawoskręt w ul. Kunickiego (z placu Bychawskiego – przyp. aut.) jest na bieżąco udrażniany – dodaje Jędrek.

Na placu Bychawskim zaprojektowany układ faz zastępuje „zdemontowaną strzałkę warunkowego skrętu w prawo”. – Sygnał zielony na sygnalizatorach uruchamiany jest niezależnie od siebie, w różnych fazach: w jednej jazda na wprost i w lewo, w kolejnej jazda na wprost, w lewo i w prawo, w kolejnej przedłużenie jazdy w prawo itd. Powoduje to dłuższy czas wyświetlania zielonego sygnału do bezkolizyjnego skrętu w prawo w ul. Kunickiego – wyjaśnia Jędrek.

Sygnalizator ogólny to „pełne zielone światło”. Nie gwarantuje ono bezkolizyjnego przejazdu dla pojazdów skręcających w lewo lub w prawo. Takie światło pali się np. na skrzyżowaniu Al. Racławickich i ul. Sowińskiego. Kierowcy skręcający w lewo z Racławickich w Sowińskiego muszą przepuścić jadące z naprzeciwka pojazdy oraz pieszych. Sygnalizator kierunkowy gwarantuje z kolei bezkolizyjny przejazd, nawet dla pojazdów skręcających. R