Uwolnijcie dziennikarzy!

W ubiegły piątek pod ambasadą Białorusi w Warszawie odbyła się manifestacja dziennikarzy, wzywających Aleksandra Łukaszenkę do uwolnienia Andrzeja Poczobuta i ok. 30 białoruskich dziennikarzy bezprawnie przetrzymywanych w białoruskich więzieniach. Pikietę zorganizowało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, do którego należy również „Nowy Tydzień”.


Dziennikarze przed parkanem białoruskiej ambasady rozwinęli ogromny transparent z napisem „Uwolnić dziennikarzy” i nazwiskami trzydziestu dziennikarzy, od Andrzeja Poczobuta, korespondenta polskich mediów i działacza Związku Polaków Na Białorusi, po porwanego przed tygodniem z samolotu Romana Protasiewicza, więzionych przez reżim Łukaszenki.

Protestujący próbowali wręczyć przedstawicielom ambasady petycję, pod którą podpisało się ponad 300 dziennikarzy z całej Polski, wzywającą władze Białorusi do zwolnienia z więzień i aresztów wszystkich zatrzymanych dziennikarzy oraz więźniów politycznych, ale nie zostali wpuszczeni na teren placówki. Manifestanci zapewniali swoich ukraińskiej kolegów, że będą się o nich upominać, aż do skutku i zaapelowali do europejskich i światowych przywódców o stanowczą reakcję wobec działań władz Białorusi skierowanych przeciwko dziennikarzom.ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here