Uzbroją przejścia w czujniki i kocie oczka

Przejścia przez ulicę Kosynierów w pobliżu SP nr 3 będą bezpieczne

Starostwo Powiatowe w Świdniku poprawi bezpieczeństwo na trzech przejściach dla pieszych zlokalizowanych w pobliżu szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. W tym również na przejściu u zbiegu ulic Kosynierów i Turystycznej, na które jako szczególnie niebezpieczne miejsce, zwracali ostatnio uwagę miejscy radni.


Przed tygodniem pisaliśmy o zgłaszanej przez miejskich radnych Włodzimierza Radka i Marcina Magiera (obaj KWW Waldemara Jaksona) potrzebie zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Kosynierów i Turystycznej, z których korzystają uczniowie pobliskiej SP nr 3. Radni wskazywali, że ulica Kosynierów jest dosyć ruchliwa, a dodatkowo pojazdy stojące na parkingu, który jest zlokalizowany wzdłuż pasa drogowego, utrudniają kierowcom zauważenie przechodniów i zaproponowali, aby rozważyć zatrudnienie osoby przeprowadzającej dzieci przez jezdnię. W tej sprawie wystąpili z interpelacją do burmistrza.

Jak się okazuje, dyrekcja SP nr 3 jeszcze w ubiegłym roku szkolnym podjęła takie starania, ale niestety chętnych do pracy nie było.

– W rejonie skrzyżowania ulicy Kosynierów z Turystyczną są dwa przejścia dla pieszych. Być może lepszym i tańszym w perspektywie czasu rozwiązaniem, byłoby ich przebudowanie i wykonanie tzw. wyniesionych przejść dla pieszych oraz ustawienie sygnalizacji aktywnej z pulsującym pomarańczowym światłem, zasilanej np. panelami słonecznymi. Myślę, że to by wystarczyło – mówił nam ostatnio dyrektor placówki, Marek Kwieciński.

Zdaniem ratusza, biorąc pod uwagę stan epidemiologiczny i to, że dzieci nie uczęszczają do szkoły, a uczą się w trybie zdalnym, zatrudnianie teraz osoby przeprowadzającej przez przejście wydaje się mało zasadne. Urząd Miasta wskazuje, że alternatywnym rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa byłoby zastosowanie tzw. aktywnego przejścia, które wykorzystuje innowacyjne technologie, np. kurtynowy czujnik ruchu w obrębie przejścia, świetlny system ostrzegania kierowców, czy dźwiękowe komunikaty ostrzegawcze dla pieszych. Tę propozycję UM zamierza przekazać do Starostwa Powiatowego w Świdniku, które zarządza ul. Kosynierów.

Okazuje się, że te sugestie nie będą potrzebne, bo powiat ma już plan na „uzbrojenie” jednego z dwóch newralgicznych przejść w okolicach SP nr 3, w ramach projektu „Bezpieczne przejścia dla pieszych w powiecie świdnickim”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt przewiduje modernizację przejść dla pieszych na drogach powiatowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz działania edukacyjno-prewencyjne, skierowane m.in. do młodzieży szkolnej.

– Dzięki realizacji projektu wzmocnimy przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów okolicznych szkół, ale również mieszkańców korzystających z innych budynków użyteczności publicznej, takich jak poczta, czy kościoły – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki. – Liczymy, że wszystkie modernizacje przyczynią się do znacznej poprawy bezpieczeństwa.

Osobiście, pokładam nadzieję przede wszystkim w zastosowanych rozwiązaniach innowacyjnych, takich jak inteligentny system aktywnego przejścia dla pieszych, dzięki któremu pieszy jest identyfikowany podczas zbliżania się do przejścia w czasie rzeczywistym, wówczas aktywowane jest oświetlenie przejścia, a także pulsujące światła na znaku.

Projekt kompleksowo zamierzamy zrealizować na przełomie roku.Na skrzyżowaniu z ul. Turystyczną zamontowany zostanie zestaw aktywnego oznakowania przejścia dla pieszych z oświetleniem, czujnikiem obecności pieszego, kamerami monitoringu i modułem bezprzewodowej transmisji obrazu. – Dzięki temu, bieżący podgląd na bezpieczeństwo będzie miała Straż Miejska i Policja. Wymienione zostanie oznakowanie pionowe, a także wykonane od podstaw oznakowanie poziome, w tym biało-czerwone pasy i aktywne oświetlenie LED-owe – tzw. „kocie oczka” – dodaje wicestarosta.

Projekt obejmie również modernizację przejścia dla pieszych w Oleśnikach (gm. Trawniki), zlokalizowanego na przeciwko szkoły i niedaleko kościoła. Zamontowane zostaną tu tzw. „kocie oczka”, a widoczność kierowców zostanie wzmocniona latarniami fotowoltaicznymi; zamontowane zostaną również fluoroscencyjne znaki pionowe oraz namalowane biało-czerwone pasy na jezdni. Ciąg pieszy odgrodzony zostanie specjalnymi barierkami, co uniemożliwi przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych.

Trzecim z przejść dla pieszych, na którym powiat zamierza poprawić bezpieczeństwo, jest to na wysokości Szkoły Podstawowej w Krzesimowie (gm. Mełgiew). Tutaj podobnie jak w pozostałych dwóch miejscach, powstaną aktywne „kocie oczka”, latarnie fotowoltaiczne oraz fluorescencyjne znaki pionowe, poziome oznakowanie biało-czerwone i zainstalowane zostaną również słupki przeszkodowe. Całkowity koszt projektu to nieco ponad 114 tys. zł, z czego niemal 100 tys. pokryją środki pozyskane z MSWiA. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here