VII Światowy Zjazd Kresowian

W dniach 7-8 września br. w Chełmie odbędzie się VII Światowy Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia.

Szczególnym punktem Zjazdu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy – z okazji Jubileuszu 600-lat istnienia Jagodzina i Rymacz. Te najstarsze królewskie wsie założył król Władysław Jagiełło w 1417 r., nadając ziemie rycerzom wołyńskiej chorągwi spod Grunwaldu. Druga części tablicy jest poświęcona losom i martrologii Polaków w czasie II wojny światowej na Wołyniu. Nastąpi to podczas wieczornej Mszy św. odpustowej o godz. 18.00 w Bazylice chełmskiej.

Wieczorem 7 września (o godz. 20.00) odbędzie się Koncert „Serce z Kresów” w Dworku Pan Tadeusz w Zółtańcach – dedykowany najstarszym uczestnikom Zjazdu, którzy są już ostatnimi świadkami historii. Wstęp na koncert i biesiadę – za zaproszeniami i miejscówkami (informacja: tel. nr 518 663 996 oraz 502 138 076). Więcej informacji na stronie www.rymacze.pl.

I Zjazd, najliczniejszy, odbył się w 2000 r. w Pławanicach gm. Kamień. Trzy następne zorganizowano w Chełmie. Dwa Zjazdy (w 2011 i 2013 r.) odbyły się w Darłowie na Pomorzu, gdzie trafiła przesiedlona ludność z okolic Lubomla po 1945 r.

Najbliższy VII Zjazd jest pod hasłem „Kresy – dziedzictwo pokoleń”. Według zgłoszeń najstarsi uczestnicy mają powyżej 90 lat, najmłodsi po 6 lat. Wszystkim życzymy miłego pobytu, a Kresowian i Potomków z Chełma i okolic – prosimy o kontakt i włączenie się w historyczny Zjazd.

K. Kołtun, C. Łuszczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here