Villa ZAKĄTEK – nowoczesny cohousing już wkrótce na LSM

Na osiedlu Piastowskim w Lublinie powstaje unikalne miejsce z myślą o seniorach i ich potrzebach

Unikalna w skali kraju inwestycja powstaje na osiedlu Piastowskim na LSM w Lublinie. W Villi Zakątek, miejscu tworzonym specjalnie z myślą o seniorach i ich potrzebach, znajdą się w pełni wyposażone komfortowe 43 apartamenty z przestrzenią wspólną na aktywizację społeczną i zawodową. Projekt przy wsparciu Funduszy Norweskich realizuje lubelska spółka MSCG.

 Wyjątkowe miejsce

– Villa ZAKĄTEK to nowoczesny cohousing z myślą o seniorach. Ideą projektu jest stworzenie miejsca przyjaznego dla osób starszych, które pomoże walczyć z wykluczeniem społecznym, samotnością oraz będzie wspierać i aktywizować seniorów – mówią inwestorzy, przedstawiciele spółki MSCG Sp. z o.o.

W ramach inwestycji powstają w pełni funkcjonalne i komfortowe apartamenty senioralne wraz ze wspólną przestrzenią, przyjazną seniorom i mieszkańcom osiedla. Rezydenci będą mieli do dyspozycji m.in. salę fitness, gabinet rehabilitacji, salę warsztatowo – integracyjną oraz kawiarnię, które zapewnią przestrzeń do aktywnego życia i nawiązywania kontaktów społecznych. W obiekcie dostępne będą liczne zajęcia animacyjne i warsztatowe przeznaczone dla seniorów. Dodatkowo projekt zakłada ich aktywizację zawodową. Chętne osoby będą mogły prowadzić wspólnie kawiarnię, w której seniorzy w sposób aktywny będą tworzyć miejsce lokalnych spotkań.

Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych i będzie w pełni przystosowany do potrzeb seniorów. Zostaną w nim zastosowane innowacyjne technologie informatyczne, które będą dbały o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, a także ułatwiały kontakt z rodziną i znajomymi. Warto podkreślić, że na rynku polskim nie ma obecnie tego typu obiektu oferującego taki zakres usługi świadczonej w oparciu o innowacyjne technologie poprawiające jakość i  bezpieczeństwo seniorów. Innowacja polega na unikalnym połączeniu koncepcji cohousingu, angażującego seniorów z technologiami At-Home-Monitoring Systems.

Prezentacja założeń projektu podczas konferencji prasowej w Software Camp, przy ul. Zana

Idealne uzupełnienie

Za koncepcję budynku odpowiada znany i szanowany lubelski architekt – mgr inż. Antoni Herman – projektant osiedla Piastowskiego. Powstająca nieruchomość będzie miała 3 kondygnacje nadziemne oraz parking podziemny, dzięki czemu wpisze się w otaczającą architekturę i nie będzie dominowała rozmiarem. Projektowany obiekt ze swoim programem użytkowym uzupełni funkcjonalnie i przestrzennie istniejący układ osiedla Piastowskie i będzie kontynuował pierwotne zamysły autorskie architekta osiedla.

Budowa rozpoczęła się we wrześniu, a jej zakończenie planowane jest na I kwartał 2023 roku. Obszar wokół inwestycji został ogrodzony ze względów bezpieczeństwa. Po oddaniu budynku do użytkowania, otaczający go teren będzie otwarty i  dostępny dla całego osiedla. W Villi Zakątek powstanie podziemny parking, by nie zabierać go mieszkańcom pobliskich bloków.

Jeden z najlepszych projektów

Projekt realizacji obiektu Villa Zakątek został wybrany do dofinansowania w programie „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje” w ramach Funduszy Norweskich. W konkursie złożono 738 wniosków, z czego 101 wniosków na schemat „Technologie poprawiające jakość życia”. Niniejszy projekt zajął 2 miejsce na liście rankingowej. W ramach projektu inwestor będzie współpracował z partnerem norweskim – w zakresie rozwoju i wdrożenia innowacyjnej technologii zapewniającej prostą, zdalną komunikację osobom starszym z młodszym pokoleniem. Projekt jest współfinansowany przez rząd Królestwa Norwegii.

Informacje dot. projektu można znaleźć na stronie internetowej: https://villazakatek.pl BS