W Dęblinie chełmianie spisali się śpiewająco

(17 listopada) W Dęblinie odbył się XIX Jesienny Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów, którego organizatorami były: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Polski Związek Emerytów i Rencistów oraz Miejski Dom Kultury w Dęblinie. W eliminacjach szczebla powiatowego uczestniczyło około tysiąca wykonawców, a w finale – 43. Chełm reprezentowali: Irena Bąk z Klubu Seniora „Jagoda” oraz Lucjan Nadzieja z Klubu Seniora „Mimoza”, działającego przy Chełmskim Domu Kultury.


Lucjan Nadzieja zdobył Nagrodę Finału, za brawurowe wykonanie żartobliwej piosenki z 1916 roku – „Pobór na dziewczynki”. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem był Bogdan Depta.

– Utwór, który zaśpiewałem, cechuje specyficzne i dowcipne ujęcie roli płci pięknej w ówczesnych formacjach Wojska Polskiego. Piosenka była bardzo chętnie śpiewana przez legionistów, ma żywą, dynamiczną melodię – mówi pan Lucjan. – To moja druga nagroda finału na tej imprezie. Poziom wykonawców był imponujący, a klimat niepowtarzalny. Cieszę się, że moja pasja, jaką jest śpiew, została doceniona. Wielkie dzięki i szacunek dla Bogdana Depty, który jest świetnym muzykiem. To nasz wspólny sukces.

Irena Bąk otrzymała wyróżnienie za autorstwo i wykonanie wiersza „Powrót z wojny”. Utwór, przejmujący w formie i treści, wywarł duże wrażenie na publiczności i jury. Pani Irena twórczo para się poezją od lat siedemdziesiątych ub.w. Jej wiersze to wrażliwa obserwacja życia i subtelna analiza procesów, jakie w nim zachodzą. (red)