W handlowej sieci

W powiecie chełmskim przybywa sklepów „Stokrotka”. Kolejne są planowane w Białopolu oraz w Żmudzi. Jedni się cieszą, inni zastanawiają się, co z mniejszymi, wiejskimi sklepami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Dyskusja o tym, gdzie zlokalizować „Stokrotkę” w Białopolu trwała od miesięcy. Najpierw radni nie zgodzili się na sprzedaż działki w centrum Białopola, na której inwestor chciał ją postawić. Potem podjęli uchwałę ws. sprzedaży działki przy ul. Hrubieszowskiej z budynkiem, w którym mieścił się wcześniej sklep ABC (dawniej świetlica, a jeszcze wcześniej szkoła). Nieruchomość tę odkupiła pod koniec lutego br. za 500 tys. zł w ramach gminnego przetargu lubelska spółka, która wybudować ma „Stokrotkę”.

Temat podzielił jednak mieszkańców, bo wielu uważa, że kolejne dyskonty sieciowe to konkurencja dla małego handlu, którego wszędzie coraz mniej i straty dla lokalnych firm. W tym kontekście jeden z internautów zamieścił ostatnio na fejsbuku wpis, przypominając, że wkrótce będzie rozebrany budynek przy ul. Hrubieszowskiej, gdzie powstać ma „Stokrotka”. Pod tym wpisem sporo było różnych komentarzy internautów.

– Wiem, że temat podzielił mieszkańców, ale w przypadku innej decyzji, też byłyby emocje – mówi Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole. – Razem z radnymi uznaliśmy, że jest tam miejsce dla dwóch sklepów: GS-owskiego i Stokrotki. Mieszkańcy zdecydują, gdzie robić zakupy. Takie są prawa wolnego rynku.

Mówi się, że w centrum Żmudzi, na prywatnym gruncie (niedawno miało dojść do transakcji sprzedaży) też wkrótce powstanie „Stokrotka”. Jakiś czas temu jedna z sieci sklepowych zwróciła się do gminy Żmudź z zapytaniem o sprzedaż gminnej działki w okolicach żmudzkiej gorzelni, na którym miałby stanąć dyskont. Ale urzędnicy odmówili, obawiając się, że wymierzy to w miejscowych przedsiębiorców. W Żmudzi obecnie są dwa sklepy. Konrad Majkowski, menager ds. komunikacji i PR w sieci „Stokrotka”, mówi, że plany odnośnie „Stokrotek” w Żmudzi i Białopolu są na razie w fazie początkowej.

– Nie chcemy deklarować, kiedy dojdą one do skutku, bo sytuacja w kraju szybko się zmienia i ma to wpływ także na nasze plany – mówi K. Majkowski.

W 2020 r. otworzono w powiecie chełmskim 4 nowe sklepy „Stokrotka”: w Kamieniu, Sawinie, Rejowcu oraz w Chełmie przy ul. Włodawskiej. (mo)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here