W korku przed emeryturą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaoferował ubezpieczonym nową usługę – doradcy emerytalnego – i zakorkował biura obsługi interesantów. Dziesiątki ubezpieczonych chce się dowiedzieć, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę, ale niektórzy zamiast porady odchodzą z kwitkiem. Tylko od poniedziałku do czwartku w oddziale ZUS w Lublinie z porady doradców skorzystało 468 osób.


Od poniedziałku w oddziałach i placówkach terenowych ZUS przyjmują doradcy emerytalni. Mają pomóc ubezpieczonym podjąć decyzję, w którym momencie najkorzystniej dla nich mogą przejść na emeryturę. Po niedawnych zmianach w ustawie o wieku emerytalnym okazało się, że doradcy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W lubelskim oddziale ZUS od poniedziałku ustawiły się kolejki. Trójka doradców emerytalnych miała od rana pełne ręce roboty. Po co ZUS nagłaśnia i zachęca do korzystania z usług doradców, jak później trzeba czekać do nich w kolejce? – skarżyła się nam czytelniczka.
Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, przeprasza za niedogodności. – Rzeczywiście pierwsze dni były bardzo wyjątkowe i praca doradców cieszyła się dużym zainteresowaniem – mówi rzecznik. – Ale to nie jest jednorazowa akcja. Rozpoczęła się 3 lipca i będzie prowadzona przez kolejne miesiące.
Jej zdaniem ruch był zwiększony również dlatego, że osoby które w czerwcu osiągały wiek emerytalny, chciały składać wnioski o przejście na emeryturę. Przez cztery dni do doradców emerytalnych ZUS w Lublinie zgłosiło się ponad 460 interesantów. Swoje trzeba było odczekać w kolejce.
Skąd takie zainteresowanie poradą doradcy? Można u niego dowiedzieć się znacznie więcej niż w dostępnym do tej pory na stronie internetowym kalkulatorze emerytalnym. Ten obejmował dane na koniec roku kalendarzowego. U doradcy można sprawdzić aktualny stan swojego Indywidualnego Konta Emerytalnego a przede wszystkim zrobić symulację, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. A jeśli ubezpieczony ma ostatnie dane z OFE również i je uwzględni doradca przeliczając emeryturę. Co ważne można zrobić symulację, o ile wzrośnie nam emerytura jeśli przepracujemy jeszcze rok lub dłużej. Z doradca można też porozmawiać przez telefon, pod numerem ogólnopolskiej infolinii – 22  560 16 00. BF

Jak się dostać do doradcy

Przychodząc do ZUS, trzeba wybrać w biletomacie kategorię „Emerytury/Renty”, a następnie „Doradca emerytalny”. Na spotkanie można umówić się też za pośrednictwem konta internetowego na Platformie Usług Elektronicznych. Jedyne co jest potrzebne, to aktualny dokument tożsamości. Może to być dowód lub paszport. – Osoby, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego, powinny przynieść ze sobą również ostatnią informację otrzymaną z OFE o stanie zgromadzonych składek. To pomoże precyzyjniej policzyć prognozę emerytury – dodaje naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w lubelskim ZUS, Grzegorz Stucke.