W kranie zdrowa woda

Andrzej Kmicic, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie, zachęca mieszkańców miasta, by pili wodę prosto z kranu. – Przemawia za tym wiele względów, m.in. zdrowotnych, ekologicznych czy ekonomicznych – mówi w rozmowie z Nowym Tygodniem.

Woda jest podstawą życia. Człowiek nie jest wstanie bez niej funkcjonować. Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje jednak nie tylko wody, a również substancji w niej rozpuszczonych. Andrzej Kmicic, prezes PGK w Krasnymstawie, przekonuje, że wszystkie one znajdują się w wodzie z miejskiego wodociągu. – Chcemy zainteresować mieszkańców Krasnegostawu piciem wody właśnie z tego wodociągu – mówi.

– Coraz powszechniejsze w wielu miastach Polski jest instalowanie w obiektach użyteczności publicznej i miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców tak zwanych poidełek bądź źródełek, instalacji włączonej bezpośrednio do miejskiej sieci wodociągowej, z której można napić się wody – dodaje. Ale w Krasnymstawie nie trzeba szukać poidełek, zdrowa woda płynie prosto z kranu. – Pijmy wodę prosto z niego – mówi Kmicic. – Przemawiają za tym względy zdrowotne, ekologiczne, czy ekonomiczne – zapewnia.

Zdrowotne, bo pijąc wodę z sieci wodociągowej ograniczamy picie napojów słodzonych z dodatkami konserwantów, pijemy naturalny zdrowy produkt o doskonałych walorach. Ekologiczne bo ograniczamy ilość opakowań głównie z polietylenu, zanieczyszczających środowisko. Ekonomiczne, bo pijąc przez 365 dni w roku np. 1 litr wody z własnego kranu wydamy 89 groszy w ciągu jednego roku. – Za taką kwotę nie kupimy nawet jednej butelki wody mineralnej – podkreśla prezes PGK i dodaje: – Nasza woda spełnia wszystkie wymogi fizyko-chemiczne i biologiczne wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Woda, która przez stację uzdatniania trafia do wodociągu miejskiego pompowana jest z głębokości ok.120 m z pięciu studni głębinowych. Woda pobierana jest z czterorzędowych złóż wapiennych, szczelnie odizolowanych geologicznymi warstwami złóż, gliny, piasku, żwiru.

Dzięki temu pod względem biologicznym jest krystalicznie czysta. W celu uzyskania pełnej wiedzy na temat jakości wody z wodociągu w Krasnymstawie została ona przebadana przez specjalistyczne laboratorium pod kątem pełnego składu chemicznego (mineralizacji) aby można ją było porównać z wodami sprzedawanymi jako wody stołowe, źródlane, mineralne, lecznicze. – Eksperyment potwierdził, że nasza woda ma optymalną mineralizację, gdyż łączna ilość substancji mineralnych wynosi 679 mg/l, minerały stanowią 270 mg/l, a wodorowęglan 409 mg/l – informuje Kmicic.

Dla porównania mineralizacja (zawartości substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie) u znanych producentów wynosi: Cisowianka – 750 mg/l, Nałęczowianka – 650 mg/l, Nałęczów Zdrój – 630 mg/l, Rabka Zdrój – 690 mg/l, Perła Krynicy – 604 mg/l. – Naszą wodę wyróżnia od innych wód minerał, który odgrywa wyjątkowo ważną rolę w organizmie człowieka, krzem w ilości 42 mg/l. Jest to ilość rzadko spotykana w wodach mineralnych będących w sprzedaży. Krzem nazywany pierwiastkiem życia, jest integralnym składnikiem każdej komórki naszego organizmu i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu człowieka przy życiu.

Wpływa na komunikację miedzy mózgiem, a komórkami. Krzem spowalnia proces starzenia, świetnie pielęgnuje skórę i wzmacnia włosy. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na krzem wynosi 20-40 mg/l. Wystarczy więc wypić 0,5 do litra naszej wody, aby zabezpieczyć optymalną ilość tego pierwiastka niezbędną naszemu organizmowi – podkreśla Kmicic. Walory takie krasnostawska woda posiada bezpośrednio pobierana z sieci. Gotowanie, filtrowanie, dłuższe przechowywanie powoduje, że jej wartości prozdrowotne dla organizmu są ograniczone.

– Wiedza o doskonałych właściwościach naszej wody, odpowiednio wykorzystana, może być również bardzo dobrą promocją Krasnegostawu oraz szansą na pozyskanie inwestorów, którzy wykorzystają walory naszego bogactwa naturalnego podsumowuje prezes PGK. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here