W kranie zdrowa woda

Andrzej Kmicic, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie, zachęca mieszkańców miasta, by pili wodę prosto z kranu. – Przemawia za tym wiele względów, m.in. zdrowotnych, ekologicznych czy ekonomicznych – mówi w rozmowie z Nowym Tygodniem.

Woda jest podstawą życia. Człowiek nie jest wstanie bez niej funkcjonować. Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje jednak nie tylko wody, a również substancji w niej rozpuszczonych. Andrzej Kmicic, prezes PGK w Krasnymstawie, przekonuje, że wszystkie one znajdują się w wodzie z miejskiego wodociągu. – Chcemy zainteresować mieszkańców Krasnegostawu piciem wody właśnie z tego wodociągu – mówi.

– Coraz powszechniejsze w wielu miastach Polski jest instalowanie w obiektach użyteczności publicznej i miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców tak zwanych poidełek bądź źródełek, instalacji włączonej bezpośrednio do miejskiej sieci wodociągowej, z której można napić się wody – dodaje. Ale w Krasnymstawie nie trzeba szukać poidełek, zdrowa woda płynie prosto z kranu. – Pijmy wodę prosto z niego – mówi Kmicic. – Przemawiają za tym względy zdrowotne, ekologiczne, czy ekonomiczne – zapewnia.

Zdrowotne, bo pijąc wodę z sieci wodociągowej ograniczamy picie napojów słodzonych z dodatkami konserwantów, pijemy naturalny zdrowy produkt o doskonałych walorach. Ekologiczne bo ograniczamy ilość opakowań głównie z polietylenu, zanieczyszczających środowisko. Ekonomiczne, bo pijąc przez 365 dni w roku np. 1 litr wody z własnego kranu wydamy 89 groszy w ciągu jednego roku. – Za taką kwotę nie kupimy nawet jednej butelki wody mineralnej – podkreśla prezes PGK i dodaje: – Nasza woda spełnia wszystkie wymogi fizyko-chemiczne i biologiczne wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Woda, która przez stację uzdatniania trafia do wodociągu miejskiego pompowana jest z głębokości ok.120 m z pięciu studni głębinowych. Woda pobierana jest z czterorzędowych złóż wapiennych, szczelnie odizolowanych geologicznymi warstwami złóż, gliny, piasku, żwiru.

Dzięki temu pod względem biologicznym jest krystalicznie czysta. W celu uzyskania pełnej wiedzy na temat jakości wody z wodociągu w Krasnymstawie została ona przebadana przez specjalistyczne laboratorium pod kątem pełnego składu chemicznego (mineralizacji) aby można ją było porównać z wodami sprzedawanymi jako wody stołowe, źródlane, mineralne, lecznicze. – Eksperyment potwierdził, że nasza woda ma optymalną mineralizację, gdyż łączna ilość substancji mineralnych wynosi 679 mg/l, minerały stanowią 270 mg/l, a wodorowęglan 409 mg/l – informuje Kmicic.

Dla porównania mineralizacja (zawartości substancji mineralnych rozpuszczonych w wodzie) u znanych producentów wynosi: Cisowianka – 750 mg/l, Nałęczowianka – 650 mg/l, Nałęczów Zdrój – 630 mg/l, Rabka Zdrój – 690 mg/l, Perła Krynicy – 604 mg/l. – Naszą wodę wyróżnia od innych wód minerał, który odgrywa wyjątkowo ważną rolę w organizmie człowieka, krzem w ilości 42 mg/l. Jest to ilość rzadko spotykana w wodach mineralnych będących w sprzedaży. Krzem nazywany pierwiastkiem życia, jest integralnym składnikiem każdej komórki naszego organizmu i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu człowieka przy życiu.

Wpływa na komunikację miedzy mózgiem, a komórkami. Krzem spowalnia proces starzenia, świetnie pielęgnuje skórę i wzmacnia włosy. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na krzem wynosi 20-40 mg/l. Wystarczy więc wypić 0,5 do litra naszej wody, aby zabezpieczyć optymalną ilość tego pierwiastka niezbędną naszemu organizmowi – podkreśla Kmicic. Walory takie krasnostawska woda posiada bezpośrednio pobierana z sieci. Gotowanie, filtrowanie, dłuższe przechowywanie powoduje, że jej wartości prozdrowotne dla organizmu są ograniczone.

– Wiedza o doskonałych właściwościach naszej wody, odpowiednio wykorzystana, może być również bardzo dobrą promocją Krasnegostawu oraz szansą na pozyskanie inwestorów, którzy wykorzystają walory naszego bogactwa naturalnego podsumowuje prezes PGK. (kg)