W Krupem pamiętali o bohaterach

SP w Krupem dołączyła do akcji zainicjowanej przez ministerstwo edukacji narodowej „Szkoła pamięta”. Jej celem jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

Akcja zaplanowana została na okres przed Świętem Zmarłych oraz w roku ważnych wydarzeń takich jak: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. – Pamięć nie tylko o bliskich, ale również o tych, którzy tworzyli naszą historię to wyraz naszego szacunku dla ich dokonań. Może być kultywowana w różny sposób. Ważnym aspektem jest uwrażliwianie uczniów na potrzebę patriotyzmu, podtrzymywanie pamięci o bohaterach, dzięki którym mamy wolną Polskę- mówi Alicja Tomasik-Matysiak z SP w Krupem.

W ramach przedsięwzięcia 23 października uczniowie klasy III i IV SP udali się na pobliski cmentarz w celu posprzątania zaniedbanych i opuszczonych grobów. Uporządkowano mogiłę Nieznanych Żołnierzy Polskich poległych na terenie Krupego oraz grób nauczyciela Włodzimierza Turiańskiego. – Uczniowie naszej szkoły pamiętali również aby uprzątnąć miejsca pamięci znajdujące się na terenie naszej placówki, czyli tablicę poświęconą kpt. Franciszkowi Czubie zamordowanemu w Katyniu oraz teren posadzonego w 2018 roku Dębu Pamięci – informuje Tomasik-Matysiak. (k)