W nowej Muzycznej już grają

Okazale prezentujący się budynek przy ul. Hrubieszowskiej 102 otworzył już drzwi dla swoich młodych adeptów. W nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Chełmie rozpoczął się rok szkolny.

– Dla każdej szkoły inauguracja to najważniejsze wydarzenie w roku. Chwila, która symbolizuje podejmowanie nowych wyzwań, z którą wiążemy wiele planów oraz nadziei. I tak, jak każde rozpoczęcie roku szkolnego uważamy za szczególne, tegoroczne jest naprawdę wyjątkowe, bo pierwsze w nowej siedzibie – mówił Andrzej Wojtaszek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie w dniu jej otwarcia, 3 września.

To budynek o powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych, który mieści reprezentacyjną salę koncertową na blisko 200 osób, salę kameralną, około 30 sal ćwiczeniowych oraz 7 większych sal, w których prowadzone są zajęcia teoretyczne.

Idea budowy nowej siedziby szkoły narodziła się kilka lat temu. Sam pomysł pozyskania budynku należącego niegdyś do zespołu szpitala wojskowego, a potem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, powstał w 2013 roku. A już rok później rozpoczęto wartą blisko 10 milionów zł inwestycję. Pieniądze pochodziły z Centrum Edukacji Artystycznej (organu nadzorującego Szkołę Muzyczną) oraz ministerialnego dofinansowania.

Warto dodać, że to już 73. otwarcie roku szkolnego w PSM w Chełmie.

– W 1945 roku inauguracja odbywała się w niedużym, trzypokojowym mieszkaniu. Nie pomyliłem się – mieszkaniu! Dzisiaj, po 73 latach, spotykamy się ponownie, ale prawdę mówiąc, wszystko jest inne. Pracujemy dla uczniów, których liczba przekracza 200, PSM w Chełmie jest rozpoznawalna nie tylko w mieście, ale też w regionie. I wreszcie – jesteśmy w nowym, okazałym gmachu szkolnym – dodał z dumą dyrektor. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here