W nowej studni już woda dudni

Pagimek dopiero co zakończył trwającą niemal trzy miesiące wielką akcję płukania sieci wodociągowej, a już chwali się finalizowaniem kolejnego przedsięwzięcia – wykonaniem nowego ujęcia wody. Będzie ją czerpało z prawie stu metrów pod ziemią.

Akcja płukania sieci trwała od sierpnia do końca października. W tym czasie Pegimek przepłukał całą miejską sieć wodociągową – w sumie ok. 100 km rur. Spółka wydała na to blisko milion złotych, ale jak zapewniają jej władze przeprowadzenie tych prac było niezbędne.

– Nie ma takiego obowiązku, ale powinno się to robić raz na pięć lat, a u nas, od ostatniego płukania minęło o wiele więcej czasu. Mieszkańcy, co jakiś czas skarżyli się, że woda płynąca z ich kranów ma żółty bądź brązowy kolor więc korzystając z okazji, że właśnie dobiega końca budowa nowej magistrali wodociągowej wspólnie z miastem, które dofinansowało w tym celu spółkę, uznaliśmy, że to dobry czas, aby je wykonać – mówił przed rozpoczęciem płukania Jerzy Irsak, prezes spółki Pegimek. – Płukanie sieci w znacznym stopniu poprawi jakość wody na najbliższe lata – podkreślał.

Dzięki płukaniu z rur zostały usunięte m.in szlam, piasek i inne osady mogące wpływać na jakość wody, a także zwiększające ryzyko skażenia bakteriologicznego. Prace przebiegły zgodnie z planem i bez problemów, a na czas możliwych zakłóceń w dostawie wody, spółka podstawiała beczkowozy z wodą.

To kolejna, po dokończeniu budowy nowej magistrali, ale nie ostatnia wodna inwestycja Pegimeku w tym roku. Spółka właśnie pochwaliła się, że finalizuje prace związane z wykonaniem nowego ujęcia wody przy ul. Dworcowej.

– Wykonawca prac firma „GEOWIERT” z Lublina, wykonał już odwiert sięgający ok. 98 m. W tej chwili trwa próbne pompowanie wody. Wydajność ujęcia jest zbliżona do tej, którą założono w projekcie. Jednakże niewykluczone, że studnia zostanie poddana procesowi tzw. „kwasowania” w celu zwiększenia jej wydajności – poinformowała spółka na swojej stronie internetowej.

Nim woda z nowego ujęcia zasili sieć wodociągową minie jeszcze trochę czasu. – W przyszłym roku przystąpimy do opracowania dokumentacji technicznej oraz uzyskania wszystkich zgód i pozwoleń na budowę kontenerowej stacji hydroforowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym oraz zagospodarowaniem działki, na której znajduje się nowe ujęcie wody. Woda do miejskiego wodociągu z tego ujęcia popłynie najprawdopodobniej dopiero w 2023 roku – wyjaśnia Pegimek.

Nowe ujęcie pozwoli na zwiększenie ciśnienia w wodociągach w północnej części miasta i zaopatrzenie w wodę firm powstających w Strefie Aktywności Gospodarczej. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here