W Nowy Rok z Domem Kultury

Już za niecały miesiąc gmina Kraśniczyn dołączy do grupy „kulturalnych” samorządów. Właśnie zakończyła budowa Wiejskiego Domu Kultury z Punktem Informacji Turystycznej w Kraśniczynie.

– Na terenie gminy Kraśniczyn nigdy wcześniej nie funkcjonowała taka jednostka, dlatego też jej stworzenie stało się priorytetem – podkreśla Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn. Kwestie formalne, czyli powołanie jednostki do życia oraz uchwalenie jej statutu, zostały już spełnione.

– Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2021 r. Gminny Dom Kultury z Punktem Informacji Turystycznej w Kraśniczynie rozpocznie swoją działalność – zapowiada wójt. Według Grzesiuk od przyszłego roku GDK będzie animatorem życia kulturalnego na terenie gminy Kraśniczyn. – Będzie dbał o kultywowanie dziejów i tradycji wpisując je w nowoczesny krajobraz, promując kulturę w jej wymiarze lokalnym jak i krajowym – mówi.

Działalność jednostki ma skupić się przede wszystkim na realizacji różnego rodzaju działań z zakresu: zajęć teatralnych, kulinarnych, tanecznych, plastyczno-technicznych, klubu Seniora XXI wieku, zajęć z języka angielskiego dla dorosłych, Koła Wokalnego „Półnutka”, cyklicznych spotkań pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kraśniczyn, czy też spotkań z bajką i kulturą. – Do dyspozycji mieszkańców poza częścią samego Domu Kultury będzie również duża sala bankietowa z bardzo dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym, a także teren rekreacji i wypoczynku przy tym obiekcie – informuje wójt.

Na zagospodarowanie otoczenia gmina złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tej inwestycji na wiosnę 2021 r. wykonane zostanie utwardzenie placu przed budynkiem, który będzie służył jako parking oraz wykonanie dodatkowej drogi dojazdowej do budynku. Ponadto teren wokół Domu Kultury zostanie ogrodzony, a także zaprojektowana i wykonana będzie zieleń. W budynku GOK swoją siedzibę będzie miała również Ochotnicza Straż Pożarna w Kraśniczynie.

Jednostka zrzeszona w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w przyszłym roku będzie w nowej siedzibie obchodzić 100-lecie jednostki. – Gminny Dom Kultury w Kraśniczynie to obiekt na miarę obecnych czasów, tak bardzo wyczekiwany przez lokalną społeczność. Mógł powstać dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli oraz władz województwa i gminy przy udziale środków unijnych. Nie ukrywam, że mam duże oczekiwania wobec tej jednostki i jej pracowników. W tym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs na dyrektora Domu Kultury. Następnym etapem będzie kompletowanie pracowników, wyposażanie obiektu oraz działalność wynikająca z projektu. Mam nadzieję, że osiągniemy na tym polu sukces – podsumowuje Grzesiuk.

Etap trzeci inwestycji, roboty wykończeniowe, zrealizowany został w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Koszt inwestycji na tym etapie to 1 mln 299 tys. zł, z dofinansowaniem uzyskanym z funduszy europejskich w wysokości 500 tys. zł. (k, fotografia z drona – Przemysław Borys)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here