W podzięce dla Jana Pawła II

Tradycyjnym punktem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia

Pod hasłem Totus Tuus (Cały Twój) obchodziliśmy w minioną niedzielę (11 października) jubileuszowy, XX Dzień Papieski.


W programie lubelskich, zaplanowanych na cały tydzień, obchodów, przygotowanych jak zwykle przez stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, były m.in. festyny rodzinne przy parafiach Świętej Rodziny i św. Andrzeja Boboli, msza święta w Kościele Akademickim przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także kiermasz ciast i kwesta, z których dochód, jak co roku, został przeznaczony na stypendia dla podopiecznych Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Dzień Papieski obchodzony jest przez Kościół Katolicki w Polsce w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (miał miejsce 16 października 1978 roku). Przypomnijmy, że Święty Jan Paweł II był mocno związany z Lublinem. W latach 1954-1978 był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako kierownik Katedry Etyki KUL wyruszył na konklawe, które w październiku 1978 roku wybrało go na pierwszego w historii papieża Polaka.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat, do 2 kwietnia 2005 roku. Papież-Polak odwiedził 130 krajów na wszystkich kontynentach. W 1987 roku gościł w Lublinie – odwiedził Majdanek, KUL, archikatedrę oraz odprawił mszę świętą na Czubach. W maju tego roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin papieża-Polaka, a wcześniej, bo w kwietniu – 15. rocznicę jego śmierci. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here